| anonim_4396 a întrebat:

Intrebarea aceasta este foarte importanta pentru mine, sper sa existe cineva care sa ma poata lamuri.

Trec in clasa a 12a si trebuie sa iau o decizie pentru facultate+ trebuie sa ma apuc de pregatiri pentru ca profesorii nu sunt prea grozavi). Fiind la un liceu de arte oscilez intre doua faculatati din Cluj: cea de arhitectura si cea de design.

Pe mine ma intereseaza foarte mult zona de interior design si din cate stiu la facultatea de design din Cluj se face doar in anul 3 ( sincer mi se pare cam putin doar un an) si poate la facultatea de arhitectura invat mai mult si despre interioare.

Nu stiu exact ce ar trebui sa aleg pentru a avea o cariera ok din care sa pot trai si care sa fie neaparat in zona arhitectura&design.

Daca exista studenti (sau daca stiti orice informatie de la prieteni, etc.) de la respectivele facultati care ma pot ajuta as aprecia enorm!

Răspuns Câştigător
| Yurisa a răspuns:

Buna! Sa nu crezi niciodata ca profilul de la liceu te limiteaza intr-un fel! Poti sa te duci oriunde, iar profesorii de la facultate nu o sa te intrebe niciodata ce profil ai fost. In primul rand trebuie sa stii sigur ca asta iti doresti in viata fara sa ai regrete mai tarziu.

La Design, facultatea are afisat in felul urmator:
Oportunităţi de carieră

Opţiunile de carieră profesională ale absolvenţilor programului de studii includ:
- specialist în designul de produs industrial
- specialist în designul ambiental
- specialist în graphic design
- specialist în designul de accesorii şi bijuterii
- cadru didactic în domeniul educaţiei vizuale

La Arhitectura nu am gasit, dureaza 6 ani si este destul de greuta, stiu pe cineva la Bucuresti care face modele 3D si pare ca ii place. Din ce stiu se face matematica, trebuie sa ai viziune in spatiu. Daca te pricepi. Materiile din anul I sunt:
Matematică
Istoria arhitecturii antice si medievale
Materiale de constructii
Studiul formei 1
Geometrie descriptiva
Limbi straine 1
Educatie fizica 1
Proiectare de arhitectura 1
Perspectiva
Teoria arhitecturii - introducere
Studiul formei 2
Elemente de mediu
Limbi straine 2
Educatie fizica 2
Proiectare de arhitectura 2
Practica an I - releveu (2 sapt)
Succes

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

În locul tău aș merge la ambele facultăți -la secretariat- și aș fi cere informațiile de care am nevoie.

| Anon31241212 a răspuns:

Din ambele se castiga foarte bine. Numai ca trebuie sa iti faci un nume. Eu ti as recomanda design interior.La Bucuresti se cheama Facultatea de Arhitectura de Interior, care e separata de Arhitectura propiu zisa si la aia de interior faci numai interior. La Arhitecura faci si exterior. La Cluj nu e structurat calumea. Au doar Arhitectura eu stiam nu au si de interior separat. Da la Bucuresti da vrei de interior. Daca vrei arhitectura poti da la Cluj sau Bucuresti.