| InvalidShark09 a întrebat:

ro. Am un prieten care are o pisica care a nascut acum 2 saptamani. Dar de 2 zile nu s-a mai intors mama (pisica mare ) la pui si ei plang incontinuu. Le-a dat lapte cu "siringa" (fara "ac" ). dar nu este si alta modalitate sa-i hraneasca? Sau cum ar trebui sa-i hraneasca. Cu ce. cat lapte pe zi etc. Mersiwinking

1 răspuns:
| cezarpopescu7 a răspuns:

Citeste asta! Sper ca te va ajuta: Dacă pisoiul tău nu a fost înțărcat de mama lui atunci când îl adopți este foarte important să-i oferi laptele pe care l-ar fi luat de la pisica mamă. Medicii veterinari spun că laptele de vacă va produce anemie puiului de pisică. De aceea este indicat să îi oferi lapte special creat pentru puii de pisică, sau chiar lapte praf pentru pisici, ambele fiind disponibile în farmaciile veterinare.
Puiul de pisică mai mic de 6 săptămâni nu poate mânca mult la o singură masă, de aceea acesta trebuie hrănit la fiecare 3 ore. În funcție de laptele pe care îl va primi, pisoiul tău va elimina fecale mai tari sau mai moi. Dacă fecalele sunt moi, nu trebuie să te îngrijorezi, însă diareea este un semn că există o problemă în alimentație.