| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU
V-a rog ajutati-ma si pe mine, am o problema cu hidroforul, si nu ma pricep mai deloc :cand pornesc apa, nu merge daca il scot din priza si il bag iar. porneste si merge normal pana cand opresc apa la robinet; daca pornesc din nou apa nu mai merge trebuie sa repet aceiasi operatie cu scosul din priza.
Mentionez: este un hidrofor fara vas de espansiune care porneste de cate ori folosesc apa,pentru a-s mentine presiunea undeva la 2, 5.
multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Cand pornesti apa undeva se activeaza un contact care porneste motorul hidroforului.Acesta a ramas cumva blocat, iar prin activarea de la priza motorul porneste direct, ceea ce nu este indicat, pentru motor. Apeleaza la un electrician.AR PUTEA FI SI DEPUNERI DE CALCAR IN JURUL ACELUI CONTACTOR.

3 răspunsuri:
| skama18 a răspuns:

in primul rand nu exista hidrofor fara vas de expansiune... trebuie amorsata ca sa iti mearga fara sa freci priza toata ziua

| Domino2018 a răspuns (pentru skama18):

Ei bine eu cred ca existahappy ..si este cu autoamorsare... oricum multumesc pentru raspunswinking

| razvanstoica a răspuns:

Probabil pierde pe undeva presiune. Uita-te la valve sau la imbinarile de la tevi.