Întrebare recomandată | lixu16 a întrebat:

BUNA TPU!
Stie cineva cat ma costa sa ridic o casa din lemn de la 0?
Am terenul si vreau doua dormitoare living bucatarie si baie,
Vreau cu etaj si scara interioara un singur nigvel ( sau mansard) si nu stiu cat ma poate costa? cca 130-150 m2
va multumesc.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca vei cauta pe google, vei gasi nenumarate proiecte de case de lemn, unde ti se da si un pret pe mp. Atentie mare insa, unii mentioneaza pretul fara fundatie si fara invelitoare.
Eu te-as sfatui insa sa construiesti din BCA, vei iesi cel mult la acelasi pret, iar valoarea finala a casei va fi mai mare, romanii fiind inca reticenti la casele de lemn. Boltarii pentru o astfel de casa, cu tot cu adeziv, te vor costa 2500 de euro, nici cu lemn nu va iesi mai ieftin, iar restul cheltuielilor sunt aceleasi (fundatia, instalatiile, tamplarie, acoperisul, planseul si toate finisajele le poti face identic).
Tot ca un sfat, construieste pe doua nivele, parter si mansarda. La aceeasi suprafata utila vei avea jumatate de fundatie si jumatate de acoperis, iar pierderile de caldura se vor reduce semnificativ, 75% pierzandu-se prin tavan.

| horia2012 a răspuns:

Du-te aici:
http://www.litarh.ro/

| AgathaRo a răspuns:

Te ridici pana la 20.000 euro.

| dyana2109 a răspuns:

0768017396/0743837303 suna aici, eu am fost foarte multumita de ei, preturi foarte bune....www.finisajelux.ro
La fata locului se negociaza preturile