| Whitesnake99 a întrebat:

Salut, un bec LED de 17w (echivalent 150w clasic/incandescent) este prea puternic pentru o instalatie electrica normala de apartament? Este vreun risc daca las mult lumina aprinsa? Acum am unul tot LED echivalent 100w si nu sunt probleme, dar intensitatea luminoasa e prea mica, lumina e cam slaba in camera iar la cel care a fost inainte si s-a ars lumina era mai puternica dar habar nu am ce specificatii avea sau de ce natura era - led sau normal).

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am becuri cu LED de 23 W la o lustra cu 5 brate si nu-mi face probleme la instalatie desi am o instalatie veche de prin anii '80.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"LED de 17w (echivalent 150w clasic/incandescent) este prea puternic? unul tot LED echivalent 100w ...intensitatea luminoasa e prea mica"

dacă ești atent la tine, in intrebare deja ți-ai răspuns!

| Whitesnake99 explică (pentru sierra1):

Scuze,nu cred ca m-ai inteles...sau nu m-am exprimat eu corect...m-am referit la putere dpdv electric, nu ca intensitste luminoasa masurata in lumeni. Vreau sa stiu daca rezista instalatia, sa nu fie firul de care atarna becul prea subtire de exemplu

| sierra1 a răspuns (pentru Whitesnake99):

17w abia iți invârte contorul, e o nimic-toată! aspiratorul tău consumă de o sută de ori mai mult!

| nicu991 a răspuns:

Nu-i nicio problema. Sunt telefoane care se incarca cu mai mult de 17w... ce probleme sa puna instalatiei electrice?

| Daniel323 a răspuns:

Instalatia electrina de iluminat suporta fara probleme chiar si becuri de 2000W.Led am doar la baie, unde calitatea luminii nu este esentiala.In rest halogen si becuri normale cu incandescenta.

| Balalau95 a răspuns:

Dude, pentru numele lui D-zeu, tu TE AUZI ce spui?!?
deci, existau becuri de 150W si sistemul de iluminat face fata, iar tu acum ai 17W si iti faci griji
T R E Z I R E A

| NoisyLight a răspuns:

Watt-ul rămâne Watt, indiferent cum îl întorci. Poți să-l lași aprins până ieși la pensie, fără probleme. laughing