| TheRealFantasy a întrebat:

Va suna ciudat dar..sa spunem ca nu conteaza modul in care am reusit sa o fac doar ca. am cam. varsat o cutie/doza/canistra cum vreti sa-i ziceti de vopsea in mijlocul casei, pur si simplu a cazut si s-a spart.
A trecut o zi(24 de ore la momentul postarii intrebarii) si ma gandeam sa iau diluant sau alcool etilic tehnic denaturat si sa scot vopseaua manual de peste tot. pe unde e.
Intrebarea mea e. daca folosesc diluant/acetona/alcool o sa scot si vopseaua de pe ceva plastic sau sa ard/deteriorez un covor sau ceva de lemn? Daca da, ce as putea folosi altceva? Am auzit ca alcoolul izopropilic e bun pentru haine dar nu stiu ce sa zic. o idee?
P.S.: Sper ca am nimerit categoria xd

Răspuns Câştigător
| Marginean_Rares_1990 a răspuns:

Cu diluant sa stergi gresia/ parchetul iar cu alcool izopropilic sa stergi covor, plastic etc... dar ai mare grija ca alooclul izopropilic arde rau si apoi mai trebuie sa astepti sa se usuce.

| Marginean_Rares_1990 a răspuns (pentru Marginean_Rares_1990):

Ultumesc! A mers?

| TheRealFantasy explică (pentru Marginean_Rares_1990):

Diluantul de minune, nu s-a sters nimic altceva, nu arde nimic. laughing
Am folosit manusi pentru vopsit oricum (d-alea cauciucate).
Alcool izopropilic n-am gasit, am luat in schimb decapant (scrie clar pe el ca e pentru vopsea intarita) dar e inutil, am mai dat si 20 de lei pe o sticluta de 40 ml :<
Mersi mult! happy