| Bronson1 a întrebat:

Salut! Vreau sa cumpar un adaptor pentru furtun clasic pentru udat gradina. Adaptorul trebuie sa se potriveasca la bateria din cabina de dus iar pe celalalt capat al adaptorului, bineinteles, sa poti prinde furtunul.

Am gasit astfel de adaptoare dar fie au sisteme diferite, fie au marimi diferite.

Nu ma pricep. Pot sa cumpar mai multe marimi ca sa ma duc pe sigur, dar macar tipul de adaptor sa mi-l sugerati, va rog!

Bateria e clasica, parca au toate aceeasi marime, iar furtunul e din acela de plastic/cauciuc ceva... daca imi aduc aminte de acum 4 ani cand l-am cumparat, era parca de 16?!

(Stau la cabana in munti, meseriasi in zona nu avem, trebuie sa cumpar adaptoarele de pe net, gen "Dedeman", si sa-mi fie livrate la adresa. Prefer sa cumpar mai multe la sugestia unor priceputi, sa nu platesc livrarea aiurea care ma costa 100 lei din cauza km suplimentari).

Mersi!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Vezi astea: https://www.emag.ro/compare/DLJRTBMBM,DC2PV2MBM,DMJ3LYMBM,DQRXTRBBM/
(am ales chestia de comparare că e singurul mod să pui un singur link spre 4 produse diferite. Setul ar fi cel mai util, cred eu.

| Bronson1 explică (pentru mihai69):

Genul asta l-am gasit si eu, setul se pare sa aiba aceeasi dimensiune, dar sunt modele diferite pentru folosuri diferite, cred.
Probabil imi iau un set de genu, mersi de sugestie.

Din cate am vazut pana acum, e o marime generala la dusuri, deci ar fi usor de determinat ce filet imi trebuie pe adaptor. Stiu asta cu dusurile ca de cate ori mergeam la un magazin sa-mi cumpar dus la magazine mici care nu au atatea modele diferite, toate erau de aceeasi dimensiune la filet. De asemenea fiecare furtun pe care l-am vazut in curtile moderne e cam aceeasi grosime, ciudat ca nu prea stie nimeni detaliile exacte:O

| mihai69 a răspuns (pentru Bronson1):

Din câte știu, adaptorul din set e pentru 2 dimensiuni: 1/2" și 3/4". Ștuțul de la bateria de baie pentru furtunul de duș e de 1/2".

| Bronson1 explică (pentru mihai69):

Da, m-am mai uitat si eu pe net si e cea mai sigura optiune cea sugerata de tine. Mersi!

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ceva de genul asta ai nevoie, adica un filet interior de 1/2, care ar trebui sa se potriveasca la baterie in locul flexibilului pentru dus.

https://www.emag.ro/......DS4260BBM/

| relian a răspuns:

Cauta pe linga un oras apropiat pe cineva care lucreaza la strung si iti face ala ce conectaoare doresti.
Informatiile tale is putine sa poata careva da un raspuns clar si bun.

Cel mai indicat ar fi sa tragi o teava si robinet pe afara, pui un robinet care se potriveste cu furtunul tau si aia e tot.
Sau undeva ingropat, de ce sa te legi la baie nu vad, umbli cu furtune prin casa, naspa

| Bronson1 explică (pentru relian):

Ma duc pe langa oras sa bat la toate usile de garaj, ca am inteles ca acolo sunt strungari care lucreaza incognito noaptea. Poate dau si de spiridusul ala de la capatul curcubeului si apuc sa-i fur oala cu aur. Mersi de pont, fratioare!

Ca e mai ieftin drumul pana in oras (50km dus, 100km dus-intors, 200km pentru 2 drumuri, aproximam un 20l benzina = 130+ lei, cu sofer platit caruia ii dau inca 50-100 lei pentru treaba asta ca eu nu am permis deci un 230 lei per total doar pentru drumuri), amenzile pe care o sa mi le dea jandarmii ca intru peste oameni in garaj, comisionul strungarului, timpul pierdut cu cele doua drumuri spre oras, ca sa ma duc dupa adaptor cand e gata, ca doar nu mi-l face pe loc ca e ocupat in acea zi si oricum dureaza, dezamagirea cand ajung acasa si imi dau seama ca e cu un numar mai mare adaptorul.

Ah, imi cer scuze ca nu am precizat cati km sunt pana la cel mai apropiat oras, ca nu am permis, ca nu ti-am spus culoarea parului meu si data nasterii intr-o postare in care intreb un meserias despre un lucru atat de simplu (o sa afli mai jos de ce e simplu).

Si o sa-mi mai sparg si toti peretii din baie pana in curte, ca sa-mi trag teava, care trebuie desfiintata pe timp de iarna sa nu inghete si sa-ti puste toata instalatia de apa din casa, si o sa ma complic asa pentru ca e mai bine.

Il stii pe negru ala de iti arata cum se fac lucrurile simple, de pe tiktok, e numarul 1 la vizionari Khaby Lame parca. Asa iti arat eu inspre geamul de la baie care se deschide, pe care arunci furtunul in baie, il legi la baterie si ti-ai udat gradina. Iti arat din nou inspre geamul de la baie si imi dau un /facepalm la sugestia ta.

Ca sa fie clar. Informatiile astea care pentru tine sunt "vagi", au fost suficiente acum 4 ani cand mi-am luat un astfel de adaptor. I-am zis omului care avea firma de constructii in zona atat: Imi trebuie un adaptor cu care sa leg furtunul din curte la bateria de la dus. Si nu, nu de la el am cumparat bateria si nici furtunul.

Mi-a adus omul exact ce aveam nevoie din prima, fara sa fi zis un moment ca nu am dat destule informatii. Deci se poate, daca esti meserias si nu te bagi aiurea in seama.