| NashulNemesis a întrebat:

Salut! Vreau sa imi construiesc o usa de garaj basculanta. In idee am cam aflat ce imi trebuie, am urmarit anumite videoclipuri si am o idee de constructie, insa imi lipseste un singur lucru pe care nu il stiu si nu il gasesc. As avea nevoie de acest mecanism, care sa ridice usa si sa o mentina sus. https://imgur.com/a/6x1GZHx
Orice sfat este binevenit. Multumesc!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mecanismul indicat de tine in poza este unul pentru echilibrarea panoului, nu pentru antrenare.
Mecanisme pentru intoarcerea panoului usii se pot face de multe feluri.
Cel mai des este folosit mecanismul cu servomotor, care actioneaza usa printr-un ax filetat.

Te sfatuiesc sa cauti o firma care se ocupa cu montarea de asemenea usi, ei te pot ajuta atat cu idei, cat si cu piese, eventual chiar si cu montarea unei asemenea usi.

| relian a răspuns:

In loc de mecanismul ala lateral,ar trebui sa pui un motoras in tavan mai spre interior,dincolo de unde se deschide toata usa, acel motoras sa aiba si o telecomanda, asa ca poti deschide si asa. Poti sai pui si un intrerupator daca vrei.
Cum este asta ce arati tu de regula usa este facuta din mai multe bucati, nu este dintr-o singura bucata

La ce arati tu daca ai pune un singur mecanism din ala si sa zic sa pui un motoras doara la unu, nu o sa s e deschida, deci mecanismul ala nu-i asa grozav

Ce link tiam trimis eu asa is majoriteatea pe aici facute.Are un singur motoras care o trage, ala tot in garaj pe tavan se instaleaza.
Pot eu sa tio trimit, doar ca motorasu ala merge doara la 110 volt, doara sai pui un transformator.
Pot sa trimit de aici orice.Vezi am trimis un link nu stiu de il poti deschide, incearca si vezi cum sunt majoritatea usilor de garaj facute.

| NashulNemesis explică (pentru relian):

Exista, chiar am vazut o usa care are o singura rola(stanga-dreapta), care merge pe sina iar mecanismul ala face ca centrul de greutate sa se schimbe, ceva de genu... nu a stiut sa imi spuna cum se numeste mecanismul acela, el se bazeaza foarte mult pe arcurile alea si trebuie masurat si analizat centrul de greutate, ca sa poata ridica usa si sa o tina sus.

| relian a răspuns (pentru NashulNemesis):

Ce ai aratat tu daca are motor doara intr-o parte,atunci ala va impinge usa spre partea ailanta,vei avea probleme.
Acolo la usa aia din poza ta,ar trebuie un motoras in mujloc pe tavan mult inauntru garajului,exact la mijloc si va ridica usa fara probleme.

Cel mai indicat este sa te mergi undeva unde au usi de garaj,vezi cum is facute,apoi sti sigur ce poti face.
Dar sa faci tu o usa de garaj,cine stie cat te costa, poate no sa mearga asa de bine, nu iesi mai ieftin daca o cumperi dea gata?
Doara in cazul in care o usa de genul ala ar costa f mult si sa zicem tu ai putea sa o construiesti cu maxim juma de pret, atunci hai sa spunem ca ar merita, altfel nu vad de ce te complici.
Chestia e ca daca eu trimit o usa ca aia cuiva de aici, imi ia transportul 2 dolari de kg, asta in afara de costu usii.Bine nu ma uitai cat costa, probabil 2-3 sute dolari.