| PH_Filip_1994 a întrebat:

Salutare, ajutati-ma va rog. Am de turnat beton 13m latime si 10 cm grosime si 1.20m lungime, cat beton am nevoie?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

1,56 mc, adică un metru cub si jumătate.

| anonimg a răspuns:

Te poate ajuta vânzătorul de unde cumperi cimentul. Sau daca vei comanda cifa de beton, tot ei îți îți vor face calculul. La placă trebuie un beton mai tare decât cel pentru sol, și deci intră ciment mai mult.

| Goete a răspuns:

Poate ar fi trebuit sa inveti la scoala si nu doar sa mergi pe degeaba?
Volumul este multiplicarea latimii cu grosomea si lungimea.
Foloseste un calculator si multiplica (folosestw semnul X) cele 3 marimi, dar trebuie sa fie expresate in aceeasi unitate de marime, deci cum tu vrei una de 13m latime (cred ca e vreo doua etaje sau mai mult) si lungime 1.2m... cred ca nu prea stii nici ce e lungimea si latimea.
Deci poate ca ar trebui sa incepi cu intrebari mai bazice...