| Madalin2347 a întrebat:

Buna seara, as dori sa aflu cati mc de beton as avea nevoie pentru o placa deasupra unui garaj grosime 20 cm, lungime 7metri, latime 4metri, multumesc!

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

0,2mx7mx4m=5.6 mc.
Nu este nevoie de nici o compensare, se da nivelul la 20 de cm si se toarna pana la nivel. Si pe langa asta, 20 de cm la aceasta deschidere include deja o supradimensionare generoasa.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai, cam de 7 clase.
Dintre raspunsurile colegilor, eu recomand cu compensare. E greu sa faci un cofraj de 28mp fara marja de eroare. Mai bine arunci niste lopeti de beton pe langa, decat sa-ti ramana groapa in placa.
Daca am inteles bine si e vorba de un planseu, recomand o echipa de cativa muncitori care cu asta se ocupa, altfel e periculos.

| regis a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu e nevoie de nici o compensare, un planseu dreptunghiular peste garaj cu latime de 4 metri este chiar foarte simplu de realizat, nici nu se compara cu un planseu peste primul nivel al unei vile, de exemplu. Si chiar daca ar fi, erorile pot fi si cu minus, nu doar cu plus...
Apoi apa care dispare din beton este o gluma, pentru ca peste cofraj se pune folie, iar deasupra lui se uda cateva zile, nu pentru ca se evapora apa din beton, ci pentru ca intra in reactie chimica cu cimentul. Daca betonul ar scadea 15%, in jurul fundatiilor mai serioase ar aparea adevarate santuri, iar producatorii de prefabricate ar economisi sume substantiale de la decofrol. happy
Daca chiar ai gresit la calcule si nu se ajunge, se coboara nivelul pe intreaga placa cu cativa milimetri (de aceea precizam ca oricum placa e mult supradimensionata), nicidecum nu ramane o groapa in beton. Si de ramas nu raman cateva lopeti, ci vreo 12 roabe bune, carora trebuie sa le gasesti rapid destinatia, altfel o sa ramai cu un pietroi in fata portii. Plus ca tocmai s-a trecut limita de 6 mc, capacitatea unei cife obisnuite), ceea ce inseamna deja un cost suplimentar.

| relian a răspuns:

Intreaba pe aiai care iti aduc betonu, banui ca nu il faci tu.Aia or sa te intrebe lungimea, laltimea si ce ai zis si tu grosimea si iti zic cit ai nevoie.
Asa in mare 6 mc e suficient. Daca faci cofraju la exact dimensiunile aratate, ar fi 5.6 mc, dar e bun sa iei 6, pregatesti si ceva stiu si eu o alee in caz ca ramane cit de cit destul,bagi acolo sa nu il pierzi.

Nu trebuie sa compensezi nimic apa care se evapora laughing,ori care se scurge,pentru ca nu trebuie sa se scurga nici o apa din acel beton,ca de se scurge apa,ia cu el cimentu si iese beton mamaliga.
Acea placa o poti face la milimetru daca e,deci poti estima f precis,asta referitor la ce spun altii.
Nu poti estima exact atunci cand suprafata nu este dreapta,deci sapi santuri, ai latimi, adincimi diferoite, in cazul ala da, bagi acolo ceva in plus sa fie.
Dar la o placa de care zici nu ai cum, cum zic o poti face la mm.

| NLS a răspuns:

Volumul dat de dimensiunile tale,
plus inca 15% din acel volum, pentru a compensa apa care se evapora/scurge din beton.
Adica un total de 6.5 mc