| AndreiG11 a întrebat:

Am o problema care pentru mine e din ce in ce mai enervanta.
După fiecare spalare, hainele ies tot mai scămoșate și nu pot scăpa de scame.
Am curățat mașina, am schimbat detergentul însă în zadar. Aveți vreo soluție?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu vrei sa se desprinda scame multe, respecta cateva reguli:
- Nu baga prea multe haune deodata in masina
- Daca sunt haine din materiale sensibile, pune- si spala-le in plasa-sac de plastic (haine din stofa, materiale care lasa scame, care se pot rupe repede)
- Nu folosi temperatura mare de spalare! Majoritatea materialelor se spala bine si la 30-40 grade, dar si consumul de curent va fi mai redus.
- Nu centrifuga la turatii foarte mari! In marea majoritate a cazurilor este suficient sa pui la 6-800 turatii, iar peste noapte sau la soare se vor usca foarte bine. Astfel si mecanismul tamburului va avea viata mai lunga!

Evita folosirea hainelor din care ies scame si cand sunt uscate!

Periodic spala "in gol" masina de spalat, fara haine, iar in loc de detergent pune 50-100 ml otet alimentar (9%) pentru curatirea calcarului. La sfarsitul acestor spalari de intretinere curata si filtrul de scame!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate asa e materialu.
Alea de supraelastic fac scame mereu.
Tre sa le iei cu big-u. si se ia. https://www.youtube.com/watch?v=4ot1rv2NR-M

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Misto idee.
Si eu patesc la fel, credeam ca de vina e ca amestec materialele.