| 8719simion a întrebat:

Salutare. Am un planșeu din beton cu deschiderea de 8, 2 pe 5, 4m. Planseul are grosimea de 13 cm. Armatura este din PC de 10 (4 rânduri), iar la mijloc am pus pe lățime 5 bare din PC de 16(in loc de grindă). Deasupra planșeului este mansardă și la mijlocul salonului 8, 2/5, 4 am un zid din BCA de 15. As vrea să consolidez planșeul cu o grinda ipe de 200. Cum mă sfătuiți să o pun? Sub planșeu care încurcă puțin stâlpii? Sau este posibilitatea să o pot pune deasupra prinsă de planșeu (care și aici încurcă)? Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Asa da, mai vii de acasa laughing. Este bine cum spui, pui stilpii jos in living linga perete, nu ia din spatiu, ope acei stilpi pui grinda sau ce spui tu si aia e tot.
Nu trebuie sa te mai duci nicaeri sa intrebi este f bine.
Grinda aia banui ca e ceva profil i baga sa fie cit mai lata, sau inalta zii cum, vrei, apoi imbraci stilp[ii si grinda frumos cu profile de metal pui ceva izolatie, apoi rigips si aia e tot, ai terminat lucrarea.

Nici nu mai era nevoie sa intrebi, vad te pricepi, asa ca spor la lucru.

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Ar fi intelept sa apelezi la un inginer care sa iti calculeze, nu la oameni de pe tpu.Totusi e vorba de o cladire care poate face diferenta dintre viata si moarte in caz de solicitare seismica, nu de o prajitura.

| relian a răspuns:

Ai bagat ce tia cazut in mina, sau ce ai avut prin curte laughing. Sincer placa aia de 15 cm mi se pare cam subtire, iar fierul bagat in ea putin.
Eu merg pe chestia armatura de 10x10 sau 20x20 cm cu fier de 8 sau 10, nu 4 bare puse cruce si gata ai bagat fier.

Acum vrei sa consolidezi placa aia, ce bine era sa o fi facut de min 20 cm groasa si fier cit mai mult.
Daca consolidezi ceva, normal pui sub, deasupra ce tine? Mai bine tine sub, sta placa pe acea grinda pe toata lungimea ei nu?

Comparativ cu deasupra si prinsa cum? Din loc in loc cu stiu si eu suruburi.Mai bine sub pentru ca nu-i nevoie sa o prinzi des.

| 8719simion explică (pentru relian):

Armatura așa e făcută cum spui tu.prima plasă cu ochiuri de 20, iar a doua la mijloc, de formează ochiuri de 10.totul legat clasic (nu doar barele puse). doar că, la început nu am vrut sa fac grindă și am pus fier de 16.

| relian a răspuns (pentru 8719simion):

Ok daca e asa cum spui, de ce vrei sa mai consolidezi, nu esti tu impacat cu ce este acolo, ori care ar fi problema?
Daca ai si acel zid, iar placa respectiva sta si pe zidul ala, atunci nu vad de ce sa mai consolidezi.
Eu spun ca este bine, daca e si beton cit de cit mai tare, nu vad sa ai probleme.
Ai pus si fier de 16, nici semnal la telefon nu mai ai acolo laughing

Mama are acasa ceva asemanator dar e 6.5 m pe 5 si sub nu-i nimic, a fost un zid ce eu l-am darimat si i-am facut living.Placa e solida cu retea cum zici si tu ochiuri de 20 cm, dar cred ca undeva la 8 fieru nu 10 sau 16 cit ai pus tu.
Am vazut in garaje placi de beton foarte mari, nimci sub, garaj unde intra masini, chiar imi notasem distantele, facusem poza, dar am sters, cladiri noi, acum facute.

Tu cum anume intentionezi sa consolidezi aceasta placa? Daca pui ceva sub, o sa ai stilp in acea incapere.
Nu prea inteleg din descrierea ta ce ai exact acolo. Reformuleaza mai simplu. Spune ce placa ai, conteaza acu mai mult dimensiunile si ce se afla sunb acea placa.
Spui ceva genul : placa beton 8x5 m nimci sub ea, sau sub ea la mijloc este un zid din BCA etc. ok?

Nu stiu dar nu prea inteleg din intrebare ce ai tu acolo exact.

| 8719simion explică (pentru relian):

Salutare.livingul este de 8, 20 m pe 5, 40m.armatura planșeului este așa cu am zis din bare de 10 plus bare de 16 la mijlocul livingului.in living nu am nici un zid. zidul este deasupra livingului (la mansardă) chiar la mijloc.ce vreau sa fac:pun o grindă din profil ipe de 200 chiar la mijlocul livingului(pe lățimea de 5, 4 m) sub planșeu (deasupra fiind zidul de la mansardă). grinda din ipe o sa o prind cu 2 stâlpi unp din metal, unul la un capăt și unul în celălalt capăt.fiind deschiderea mare la living, pun grinda ipe sa mai preieie din greutatea planșeului și să nu fie surprize pe viitor. sper că m-am făcut înțeles?

| relian a răspuns (pentru 8719simion):

Asa da, mai vii de acasa laughing. Este bine cum spui, pui stilpii jos in living linga perete, nu ia din spatiu, ope acei stilpi pui grinda sau ce spui tu si aia e tot.
Nu trebuie sa te mai duci nicaeri sa intrebi este f bine.
Grinda aia banui ca e ceva profil i baga sa fie cit mai lata, sau inalta zii cum, vrei, apoi imbraci stilp[ii si grinda frumos cu profile de metal pui ceva izolatie, apoi rigips si aia e tot, ai terminat lucrarea.

Nici nu mai era nevoie sa intrebi, vad te pricepi, asa ca spor la lucru.

| UserRo10 a răspuns:

Mergi rapid la un structurist si in 5 minute iti da verdctul folosind soft special