| juve132 a întrebat:

Salutare.
As dori un sfat de la cei care au mai multa 'experienta'.Am 18 ani impliniti recent, as vrea sa fac un credit prima casa si sa ma mut impreuna cu prietena mea intr-un apartament, duplex..orice..Sunt nevoit sa plec din cauza parintilor mei care divorteaza si casa se vinde.Credeti ca ar fi o idee buna sa fac un credit prima casa la 18 ani?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Daca muncesti, stii ca poti plati ratele, e o chestie destul de buna de facut.
Daca incepi sa platesti de pe acum, o sa ai casa ta deja platita, inainte sa ieisi la pensie, asta fiind un lucru f bun.

Dar sa te bagi la duplex, eu nu mas baga, vreau sa am casa mea singur si cu ceva teren in jur.
Vrei sa tipi, sa dai in cap, nu te aude nimeni laughing asa la duplex trebuie sa o lasi mai incet cu galagia, cu zgomotele.
Unde pui ca nici teren in jur nu prea au alea mai deloc. Dar asta depinde si de tine, de fiecare om cei place.

La unia le palc casele, genul cand intra pe usa sa se a runca direct in pat laughing sa nu aibe teren mai deloc, sa nu cumva sa taie iarba sa planteze flori sau altceva.

Dar ideea este buna, indiferent ce casa este, mai tirziu daca nu-ti convine si vrei o casa singura, daca vrei una cu teren in jur etc, o poti vinde pe asta si sa cumperi alta.

Daca te muti undeva cu chirie, acolo dai chirie, banii aia nu-i mai recuperezi niciodata.

La casa, chiar daca o sa dai ceva mai mult, chiar daca platesti si impozit, in Ro nu-i cine stie ce, asa ca merita, zic eu.

Cu cit incepi mai devreme cu atit e mai bine pentru tine, odata pentru ca ai casa ta acum, iar alta chestie, mai incolo spre pensie, cand o sa fii mai in varsta si mai neajutorat, ai casa ta, nu trebuie sa mai platesti nimic, ma refer ca te vei putea descurca cu orice pensie vei avea.

Gindeste, o persoana iese la pensie si nu are casa lui, a stat toata viata in chirie, ce va face in momentul cand iese la pensie?
Pensia fiind mica, nu-i va ajunge nici sa plateasca chiria, dapai sa manince, intretinere etc.

Unia or sa spuna, ce pensie, ca poate nu mai ajungi, nu se merge pe criteriul asta, chiar de zici sa se intimple ceva, poate o sa ai copil, o sa lasi ceva cuiva, no sa plece ala ca si tine de la zero, adica din strada, asa cum spuui tu ca se intampla in fam ta.

Ai grija sa nu o treci si pe prietena ta pe acte, asta daca ea nu va plati nimic. Daca vrea sa plateasca, atunci e alta poveste, dar si asa e complicat, nu te baga sa fie si ea pe acte.
In caz ca te vei insura cu ea, casa e tot acolo, veti plati dupa impreuna.
Zic asta, in caz ca poate peste citiva ani va despartiti, atunci va trebuie sa vindeti casa, te complici si nu are rost.
Asa ca baga singur daca nu esti casatorit.

O alta chestie importanta, daca ai bani, daca faci bani destui, cauta sa platesti cit mai mult la rata, nu te lasa pe minim cit o fi contractul.
Cu cit platesti mai mult la rata, cu atit vei plati mai putin la final.Dar asta depinde si ce bani faci tu, daca nu faci prea mult, platesti si tu rata la minim cit este si aia e.

Multi spun ca platesti bancile, ca fac aia buzunaru gros si ca tu esti naiv, bla bla.Nu e deloc asa, tu ai o casa acum, iar daca vrei casa acum, tu nu ai bani sa o cumperi, banca te ajuta, dar trebuie sa platesti ceva pentru asta, mi se pare logic.
Decit sa muncesc toata viata, sa stau pe unde apuc, sa fac casa cand ies la pensie si dupa sa dai coltu, e mai bun cu banca, ai casa cit timp esti tinar, sa te bucuri si tu de ea, de viata, nu muncesti o viata, faci la sf o casa, dupa te duci militar.

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daz e o idee buna. Dar si mai buna ar fi sa prinzi un credit family start.

| darrio2007 a răspuns:

Si cu ce il achiti? La 18 ani ai tai nu cred sa indeplinesti conditiile de acordare a creditului.
Visezi!

| juve132 explică (pentru darrio2007):

N-are nmk..lasa-ma pe mine sa visez,

| darrio2007 a răspuns (pentru juve132):

Mai tarziu vei vedea că are.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred ca iti ofera cineva credit imobiliar la 18 ani.
Plus daca iti ofera trebuie sa vii cu niste bani de avans, ii ai?

Apoi e o idee foarte proasta sa inhami cu cineva la un credit la varsta voastra

ramaneti la chirie, e mai simplu

| dullcat a răspuns:

Buna.Prioritatea ta ar trebui sa fie studiile si cam atat.E prea devreme sa te gandesti la credite.

| juve132 explică (pentru dullcat):

Ideea e ca eu am terminat studiile laughing) De aceea vreau sa fac un pas mai mare acum, nu eram nebun sa ma iau cu alte treburi cand eu inca merg la scoala.

| Simpatic a răspuns:

Nu cu prietena, pentru ca iubitele de azi pot fi dusmanii de mainewinking
Cand pornesti pe un drum de acesta trebuie sa ai cota parte 50-50 la un apartament
Cat despre conditiile financiare ce trebuiesc indeplinite, acolo nici nu le mai zic, dar cu siguranta nu le faci fata!
Ai nevoie de salariu pe masura!
Esti sigur ca vrei sa te legi la cap peste 20 de ani pentru un imobil?
Deocamdata iau usurel cu chirie!
Tu dupa 6 luni de box vrei sa te bati in ring cu profesionisti... Daca intelegi analogia.
Succesuri!

| juve132 explică (pentru Simpatic):

Multumesc de raspuns.
M-am gandit ca o sa fie greu financiar,lucrez ca frizer si in zilele libere transport materiale de constructii cu duba mea, special sa fac mai multi bani sa ma mut, stiu ca e greu, dar vreau sa ma invat cu greul de la inceput ca usor din pacate nu o sa fie niciodata pentru nimeni, Multumesc de raspuns.