| Mihai321312 a întrebat:

Salutare. Ce parere aveti, e mai convenabil sa platesti 150 euro chirie dar sa ai centrala termica si sa fi separat de incalzirea la comun sau sa dai 100 euro chirie da fara centrala. Ce e mai avantajos? Ps locuesc in Arad

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cu siguranță la 150 euro e vorba de o garsoniera. Nu cred ca diferența la cheltuieli sa fie de 600 euro pe an.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru regis):

Arad, posibil sa fie 2 camere. Oricum, e umflata rau diferenta asta. In 3 ani stringi bani de montat centrala cu 50 EUR pe luna...

regis
| regis a răspuns:

Te inseli amarnic, incalzirea de la punctul termic este mai scumpa. Si nu cu putin. Si e fix pe dos, cand stateam la bloc, vecinii inchideau caldura din pivnita, astfel ca peste zi se racea bine in apartament, iar seara ii dadeau drumul, dar deschideau robinetul doar la jumatate. Pana sa rezolv individual problema, am ajuns sa am 17 grade in apartament.
Cu centrala in casa, reglezi termostatul pe temperatura dorita si nu mai ai treaba pana primavara. Atat eu cat si marea majoritate a cunoscutilor mei am mers pe centrale proprii si nu am auzit inca pe niciunul sa nu isi permita sa tina centrala pornita.
In plus, dupa calculul tau, parintii mei ar trebui sa primeasca bani de la furnizorul de caldura. Pentru ca platesc pana in 300 lei in ianuarie pentru gaz, in conditiile in care se gateste zilnic, incalzesc zi/noapte 114 mp (7 calorifere) si consumul lor lunar de apa calda inainte de a pune centrala era de 12-15 mc. Explica-mi matematic cat ar plati pentru incalzire daca ar fi cu 200 de lei mai putin.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

150 cu centrala termica proprie. La comun se platesc si pierderile. Intretinerea este foarte mare.

| anonimg a răspuns:

Este confortul mai mare cu centrala. Eu nu stiu de ce oamenii s-au debransat.
Acum ca sunt mai putine apartamente legate la punctele termice, va trebui sa pierzi 10-20 litri de apa calda pana cand aceasta va veni calda. Pe cand cu centrala, apa calda vine aproape instant si nu mai pierzi acei 10-20 litri; dar centrala consuma si gaz si curent, nu doar apa rece.
Incalzirea de la punctul termic este mai avantajoasa la pret: vei avea in toata casa caldura toata ziua si toata noaptea in timpul iernii; pe cand cu centrala nu iti vei permite sa o tii pornita toata ziua si toata noaptea.
Centrala costa mai mult in timpul lunii, dar este mai confortabil cu ea.
Cei legati la punctele termice traiesc mai inconfortabil, dar platesc mai putin cu 200 de lei/luna fata de centrala.
Cred ca la tine cel mai important este ca chiria sa fie cat mai aproape de scoala/serviciu, sa fie izolat apartamentul si sa arate bine si pe interior, sa fie curat si sa nu iti intra mirosuri straine de pe scara, si mai ales insecte cu picioruse... ^_^