| floringg a întrebat:

Salutare, se poate folosi silicon acrylic RINO galben pentru lipirea unor baghete de polistiren pe tavan?, pentru ca pe tub nu scrie ca se poate folosi si pentru polistiren. dau funda! multumesc.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca scrie pe tub ca se poate folosi, eu cred ca nu se poate folosi... Tu ce zici?

| floringg explică (pentru regis):

Asa ai vazut tu ca scrie ceva despre lipirea polistirenului pe tub?, nu mai bine nu zici nimic decat sa vorbesti pe nas.

| regis a răspuns (pentru floringg):

Mea culpa, mi-a scapat cuvantul "nu" cand am citit intrebarea, am citit "pe tub scrie ca se poate folosi".
Desi e indicat sa folosesti un adeziv, poti lipi si cu silicon daca l-ai cumparat deja, intrucat face priza destul de buna si nu reactioneaza chimic cu polistirenul.

| floringg explică (pentru regis):

Aveam nevoie sa lipesc cateva baghete pe tavan si am ramas fara adezivul cu care am lipit si tavanul(placile de polistiren), si am decis sa cumpar silicon pentru ca aveam nevoie de o cantitate mica si nu avea rost sa mai cumpar inca o cutie de adeziv...mersi pentru raspuns.

| mihai69 a răspuns (pentru floringg):

„Siliconul" acrylic e altceva față de cel pentru obiecte sanitare - de fapt, ăla e silicon, ăsta e un fel de chit care nici nu prea lipește, nici nu se prea întărește în timp. Dacă nu era pentru tavan, poate că ar fi mers, dar așa, eu unul NU îl recomand.

| mihai69 a răspuns:

Teoretic, da; dar pentru polistiren e un adeziv special, un fel de „cremă" de aracet. E excelent.