| AndreiViper a întrebat:

Buna ziua TPU! Am si eu o problema, cand vreau sa pornesc calculatorul începe un țiuit care tine vreo 20 de secunde si imi palpaie incontinuu cu rosu ledul care imi arata ca este pornit pc-ul si nu stiu de ce.

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Se poate sa ai nevoie de alta placa de baza, atata timp cat nu ai nimic pe display. Scoate piesele si pune-le la loc, incearca cu o alta placa video, alt cablu/monitor (desi problema cel mai sigur vine de la unitate). Poti incerca cu alte piese separat, in parte, sa le montezi, daca ai de unde sa-ti procuri.

| anonimg a răspuns:

Nu te va costa prea mult la un service. Multe probleme de felul acesta pot apărea și din pricina prafului. Dacă nu l-ai mai curățat de doi ani sau mai mult, atunci ar trebui să te bucuri că se mai aprinde sau că nu miroase a ars.
Praful depus pe ventilatorul procesorului îi face pornirea groaie (și da, elicea se poate încărca cu praf chiar dacă se învârte repede).

| NLS a răspuns:

Https://www.computerhope.com/beep.htm

http://www.website-go.com/artikel/beepcodes.php

Verifica codul de eroare, si o sa primesti indicatii mai clare despre ce nu functioneaza.
Trebuie sa stii ce tip de BIOS are placa ta de baza (AMI, AWARD, Phoenix, etc).

DACA nu stii, trebuie sa afli modelul exact al placii de baza si apoi in functie de asta afli tipul de BIOS.

Modelul placii il poti afla in mai multe feluri:
1. desfaci capacul si il citesti direct de pe placa.
De obicei e scris cu un font mare, undeva pe la mijlocul carcasei... imediat dupa numele brandului (Gigabyte, ASUS, MSI, AsRock, etc)

2. Instalezi CPU-Z, HWinfo sau Piriform Speccy
si la rubrica Mainboard o sa gasesti numele modelului tau.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Salutare!

Tiuitul pe care il auzi de obicei indica probleme diferite la fiecare marcă de PC. Ce marca este? Defsfa-l si verifica memoria RAM sa fie pusa bine. Dacă nu merge, spune-mi ce marca si model este calculatorul. Si spune-mi si exact ce bipait auzi. Doar unul lung?