| Bimmer a întrebat:

Anul acesta ma casatoresc si nu stiu exact ce sa fac. Primesc de la ai mei 5000 de euro si de la parintii ei tot 5000 de euro. Mai fac ceva si la nunta, undeva la 7000 ma gandesc eu. Problema este ca la 17000 gasesc garsoniere mici (20 mp) dar macar stiu ca stau singur si nu am rate de platit. Problema este ca nu o sa am bani de saptamana de miere. Daca ma bag la un credit de 10000 euro as putea sa iau 1 apartament cu 1 camera (34 mp), am rate dar tot nu am saptamana de miere. Eu ma gandesc ca poate pe viitor o sa am copii si atunci o sa imi fie greu sa ii cresc in garsoniera. Voi ce sfat imi dati? Multumesc.

3 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Voi stiti cel mai bine bugetul pe care il aveti si daca puteti face fata si la o rata.

Nu uita ca trebuie sa scazi si cheltuielile pentru nunta.

Totusi, daca vreti sa faceti credit, ar fi indicat sa luati un apartament cu 2 sau 3 camere. Daca vreti si copii, intr-o garsoniera sau apartament e acelasi lucru, tot greu va fi.

Ganditi, analizati bine si apoi luati decizia care vi se potriveste. Voi cunoasteti toate aspectele.

Pa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand cred ca esti foarte optimist cu privinta la cat scoti la nunta. 7000 euro e o suma mare.

Si mi se pare o afacere proasta sa iei o garsoniera cand iti intemeizi o familie. Faceti un credit si va luati un apartament cum trebuie si va ramane si de vacanta

| OoBunnyoO a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi ca intai sa vezi sigur cati bani strangi si cati bani ai dupa toate cheltuielile. Stii vorba aia, ce-i in mana, nu-i minciuna. Iar dupa, te poti uita dupa niste garsoniere. Iti poti lua un credit pentru un apartament cu o camera. Insa, mai este o solutie, sa iei o garsoniera ieftina acum fara sa iei credit, sa stati cativa ani in ea, pana mai strangeti bani si puneti deoparte. Va puteti descurca cu un copil pana in 4, 5 ani la o garsoniera, iar mai tarziu sa va luati un apartament mai mare.
Cat despre luna de miere, discuta cu partenera ta. Intreab-o si pe ea ce este mai important. Este mai importanta o luna de miere sau sa cumparati un apartament acum? Discuta cu ea toate solutiile si ajungeti la o concluzie. Pana la urma cu ea te insori, iar dupa casatorie banii vor fi si ai ei.