| madboy8 a întrebat:

Vreau si eu sa vopsesc un gard vechi, pe care a inceput sa il manance rugina. Ce etape trebuie sa urmez?

Gardul a fost vopsit acum 3-4 ani.

Multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
| rrrrrrrrrrrrrrrrrr a răspuns:

Se curata de rugina cu smirgher, se da cu o solutie de feruginol(de la chimicale se cumpara)apoi se da o mina cu grund se lasa sa se usuce si se aplica vopseaua! spor la treaba!

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

O solutie mai simpla (dar ceva mai scumpa) o constituie vopselele care se aplica direct pe rugina, avantajul fiind ca nu mai trebuie curatate decat portiunile cojite. Dezavantajul este pretul putin mai ridicat, dar in multe situatii merita.

| ciumpalaku a răspuns:

@lacutara, foarte pro. Felicitari!
@nairdaGH, fa intocmai!

| CDelia a răspuns:

Razi cu o perie de sarma rugina de pe elbig grinsi il vopsesti cu Grund

| trifsandu a răspuns:

Prima data trebuie indepartata rugina cit de bine poti, apoi ar fi bine sa dai macar un strat de grund pentru a preveni reaparitia ruginii si doar apoi cu vopsea.

| madboy8 explică:

Se curata doar zona afectata de rugina sau toata zona?

| chinezul_2196 a răspuns:

In functie de suprafata gardului, cea mai comoda si rapida metoda este curatarea cu un polizor electric unghiular (flex), echipat cu o perie circulara de sarma. Se aplica un grund pe baza de ulei de in (foarte rezistent la intemperii) si 2 straturi de vopsea.