| Savantym910 a întrebat:

Știu că gardul comun între vecini se face unde se întâlnesc cele două curți dar daca eu vreau sa fac un nou gard, de ce trebuie sa îl fac ne aparat spre curtea mea?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In principiu un gard se face pe limita de proprietate, daca la baza are de exemplu 15 cm, va fi 7.5 la tine, 7.5 la vecin. La fel ar trebui sa se împartă si costul.
Intrucat multi au vecini dificili, care se opun unei astfel de investitii. In acest caz, decat sa aiba discuții, cel care vrea sa faca gardul prefera sa il faca pe terenul si pe costul propriu.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca faci gardul de unul singur si fara acordul vecinului atunci trebuie sa-l faci exclusiv pe terenul proprietatea ta si vei fi singurul proprietar al gardului.

| StrongHeart a răspuns:

Ca sa fii un bun samaritean happy

| VoidEternal a răspuns (pentru StrongHeart):

O nu. Ca sa fii un om cu bun simț și care respecta legea, nu un bun samaritean că nu lasă nimic de la el.

Cum ar fi să-și construiască gardul, efectiv în curtea vecinului? Lui i-ar conveni daca vecinul ar sari gardul dintre proprietăți și ar trânti un alt gard care tehnic nu e în curtea lui?