Întrebare recomandată | burhanbei a întrebat:

Salve la toti!
un expert printre voi?
am de facut 20 m trotuar pietonal, latime de 50 cm si ma gandesc cam de 5 cm grosime. il voi arma cu plasa de Buzau de 4mm.cat ciment si cat balastru poate sa/mi intre? ce proportie (luati in calcul si apa va rog) nu am betoniera si cred ca la volumul lucrarii nu se justifica sa inchiriez una.asa ca incet incet la LOPATA si in roaba. eventual cateva sfaturi de preparare ar fi mai mult decat binevenite.multumesc la toti si Sarbatori cu bine...

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu ti-as recomanda totusi sa imprumuti o betoniera, nu se poate sa nu aiba un vecin, un prieten, cineva. Vei avea nevoie de mai mult de jumatate de metru cub de beton, nu e foarte mult, dar nici foarte putin.
B100 mi se pare prea slab pentru un trotuar, avand in vedere si grosimea destul de redusa, mai ales daca il faci in roaba. Pentru cativa saci de ciment in plus, merita sa faci un beton "gras", sa nu ai probleme de la inghet, infiltratii de apa, sare pentru topirea zapezii etc. Si foarte important, nu uita de rosturile de dilatatie.
Ai luat in calcul si varianta pavelelor? S-ar putea sa iesi mai ieftin (cu pavaj economic iesi la 250-300 lei), esteticul este mult superior, iar cel mai mare avantaj este posibilitatea de a-l desface sau muta oricand (de exemplu daca ai nevoie candva sa tragi o conducta pe sub trotuar).

| cristi202 a răspuns:

Regis are dreptate. E mai bine sa iti faci rost de o betoniera. Altfel, dupa ce vei fi inceput lucrul, se va putea sa iti para rau ca nu ai facut rost de una. E totusi ceva de munca la 20 de m de astfel de trotuar.
Si as zice si eu sa iei in seama varianta pavelelor.

| burhanbei explică (pentru cristi202):

Mersi amice, am luat si aceasta varianta in calcul, o sa vad...

| relian a răspuns:

Nu este bine 5 cm o sa crape chiar de pui fier.O placa de beton trebuie sa aiba cel putin 12 cm sau 15 ca sa nu crape.u te sfatui daca ai 20 m sa faci tu cofragul si sa faci fierul, asezi tot cum trebuie dupa care mergi la o betoniera si cumperi de acolo betonul gata facut.Aia or sa te intrebe ptce sau unde folosesti axcel beton si o sa stie ce sa iti dea.Mai bun beton ca la betoniera nu faci tu acasa nici daca ai fi mama expertului.La firmele care fac betoane acesta se face dupa retete, se folosesc materiale ca la carte si in proportii anume si ciment de calitate.Tu incearca dar sa faci beton la lopata si pentru 20 m de trotuar si sa faci totul la lopata wow.Te asigur ca o sa iti trebuie ceva oameni, pe care sigur ii vei plati cumva, si daca stai si faci calcul la sf tot cam pe acolo o sa te ajunga.Plus de asta betonul turnat de tine nu o sa se compare cu cel cumparat de la nu stiu cum se numesc firmele care fac asta.Eu asa vad situatia.Am turnat betoane si manual si adus de acolo de la firme si cum ti-am zis nu se compara.Si grosimea de 5 cm mie mi se pare f putin.Deci torni stiu si eu 10-15 cm grosime ceinseamna ca vei avea nevoie de 1-1, 5 metri cubi de beton.Mergi intreaba cit te costa betonul asta daca il cumperi de la betoniera, dupa vezi cit dai tu pe materiale, cit te costa oamenii pui gramada si vei obtine cit te costa pe tine tot sa torni asa cum ai intentia. Dupa compari si vezi care este mai rentabil.Bafta si spor la treaba indif cum o sa faci.Asa stiu si eu tiar trebui piatra, nisip, ciment.Ciment nu stiu dar e de preferat ceva de calitate, daca nu pune de oricare.Un sac deciment la o roaba de piatra ar fi bine.Problema este daca aduci piatara deja cu nisip in ea lasi asa nu mai ai nevoie de nisip.Dar oricum ai face nu-ti iese ca unde am aratat.Aia au piatra spalata ca margelele, nisip de diferite dimensiuni si piatra la fel, iar cimentul il au pe sortimente, nu folosesc ciment care gasesti tu la magazin.Dar dupa ce faci calcule vezi tu ce decizie vei lua.

| PoisonKiss a răspuns:

REȚETĂ BETON B100 (C6/7.5; BC7, 5) folosit la fundații, elevații, pardoseli, socluri de gard, trotuare. Cantități necesare pentru prepararea unui metru cub de beton B100:
- ciment: 203 kg/mc (48 lopeți de ciment/mc).
- balast: 2.232 kg ( 395 lopeți balast/mc).
- apă: 165 litri/mc (consumul de apă poate varia funcție de umiditatea balastului).
PREPARARE: 1 lopată ciment ……10.5 lopeți de balast …….3.5 l apă.