| KyoRisa23 a întrebat:

Sunt foarte speriata. Acum ceva timp cand deschis usa de la sifonier si pe ea era o urechelnita si nu ma panicasem rau apoi am omorat-o si dupa m-am calmat...dar astazi la ora asta tarzie, de abia ce ma intorceam de la bucatarie si am vazut o urechelnita si m-am speriat rau de tot, nu stiu de unde a aparut. Daca era aia sunt si mai multe...acum ca vad asta imi e frica sa dorm. Va rog ajutati-ma nu stiu ce sa fac si mamei i-am spus dar ea credea ca au intrat in casa, dar noi stam la apartament la etajul 1.

Răspuns Câştigător
| TheRealFantasy a răspuns:

De ce sa iti fie frica sa dormi? Nu e ca si cum urechelnitele se vor urca la tine in ureche ca sa iti sparga timpanul. :))

Nu, pe bune acum, daca chiar crezi ca stau insectele sa iti intre in urechi, gura, nas... e doar paranoia. E o sansa infima sa iti intre in ureche si daca doamne fereste se intampla... o sa iasa, speriate, orice insecta ar face asta.

https://www.youtube.com/watch?v=Z5_omyB9WMQ

Singurul lucru pentru care ar trebui sa fii ingrijorata e ca ar putea sa fie casa infestata cu urechelnite, poti sa speri de acum ca nu s-au inmultit.
Hai ca nu-s asa greu de scos din casa, eu odata am avut purici (multi) si stiu pe cineva care a avut carcalaci, alea da chinuri groaznice. :))

Poti sa dormi linistita si sa faci maine ordine prin bucatarie, urechelnitele se duc la umezeala, intuneric, racoare. Daca ai o debara, ala e primul loc in care sa cauti, apoi ar fi plantele si crapaturile din ziduri (daca sunt). O solutie simpla, se gasesc solutii si pesticide pe net, prin magazine botanice.

Daca nu vrei sa dai banii pe o solutie poti doar sa cauti peste tot sa te asiguri ca nu e nimic... eventual poti sa dai cu apa sau o solutie cu apa si niste otet si detergent de vase in gaurile din pereti daca ai asa ceva, asta daca esti chiar paranoia si vrei sa te asiguri ca nu e nimic nicaieri... dar ma indoiesc ca ar fi nevoie de asa ceva. :))