| Rux2000 a întrebat:

Știe cineva de ce porneste alarma de incendiu fara niciun motiv? Astăzi de dimineata a inceput sa sune fara motiv eu dormeam nu era fum, aburi nimic si ea suna continuu pana cand i-am scos bateria nu s-a oprit, am bagat înapoi bateria peste o ora si o dat sa sune iar dar am scos-o repede. Sunetul acela este insuportabil

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Poate să sune din mai multe cauze:
- senzor defect;
- senzor murdar (praf etc.)
- pulberi în aer;
- unele sunt sensibile la lumină (de la soare sau un bec) directă.
Sau alte cauze.
În afară de ultima cauză, remedierea se face prin schimbarea „alarmei".

| relian a răspuns:

Ala e detector de fum,nu este alarma de incendiu,cel putin asa deduc din ce ai povestit.E simpla daca are doara baeterie,sunt unele care sunt montate la curentu electric, asta pe lanaga baterie. Poate so fi dus de suflet vorba cuiva pe aici, anunta proprietaru, spune-i ca ai scos bateria, sa decida el ce vrea sa faca.
Poate ca ao avea ceva praf, sau ceva de genul asta.Nu face asa daca e bateria dusa, cand e bateria doar bipaie rar.Bine acum poate depinde si de ce detector este ca brand.Sa fie santaos sasi cumpere alta,oricum aia nul ajuta pe proprietar cu nimic, ajuta doar pe cel care sta acolo, ma refer ca nu este alarma de incendiu sa sune la pompieri. Daca nu esti acasa si ia ceva foc arde tot oricum laughing asta este pentru tine in caz ca dormi si nu simti, aia te v a trezii, asa te poti salva. Daca are gaze ar fi bun si un detector de CO, mai degraba este recomandat ala decat asta de fum.Bine zic si eu ca idee.

| Rux2000 explică (pentru relian):

Am vorbit cu proprietarul a spus ca va veni sa vadă, eu la loc nu am pus-o nici nu o pun? asa o las. Al'naibi bipaie de o ia dracu' un bipait de te doare capul 2 zile

| Mihhhhhhhh a răspuns:

S-ar putea sa fie descărcată bateria. Încearcă sa o schimbi.

| AnonimnusAno a răspuns:

Durata alarmelor de viata e de cativa ani. Asa am patit si eu in iarna si a trebuit sa imi cumpar alta

| Rux2000 explică (pentru AnonimnusAno):

Va trebui sa vorbesc cu patronul casei, vedem ce spune. am scos bateria si asa am lăsat-o