| BRINDUSAA a întrebat:

Toate mașinile de rufe,automate, încălzesc apa?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Logic. De obicei sunt masini de SPALAT rufe.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Nu toate masinile automate de spalat rufe sau vase au incalzire automata, unele au conexie la 2 tevi, una de apa rece si cealalta de apa calda, si ea isi trage automat cat are nevoie din fiecare, la temperatura care este setata.

| BRINDUSAA explică (pentru Violleta2022):

Am înțeles că toate încălzesc apa. Cele de ultimă generație.Mulțumesc,dar tot sunt nelămurită.E vorba de o mașină de rufe HEINNER.

| carevaescu a răspuns (pentru BRINDUSAA):

Nu e adevarar. Daca ne spui si modelul pe langa brand poate te putem ajuta

| BRINDUSAA explică (pentru carevaescu):

E vorba de Heinner, HWM-VF 2610SD++, 6kg, 1000rpm, clasa D, Sistem Eco Logic.Am scris exact cum e în prezentarea produsului.

| Violleta2022 a răspuns (pentru BRINDUSAA):

Sincera sa fiu nu stiu masini ce au mai aparut acum, in ultimii 5-6 ani, ca eu am un Samsung care isi trage apa din 2 tevi diferite si asta-mi convine ca nu incalzeste, fiindca apa care o trage direct este de la centrala termica, incalzita pe gaz metan, care este mult mai ieftina decat electricitatea, care ar incalzii masina.

| carevaescu a răspuns (pentru BRINDUSAA):

Daca e varianta cu un singur punct de alimentare al apei, da, incalzeste apa.

| mihai69 a răspuns:

Nu.

| relian a răspuns:

In Europa da, masinile asa sunt facute cu element electric care incalzeste apa.
In SUA toate sunt fara element pentru incalzirea apei, masina isi ia apa calda de la boiler.
Plus de asta o masina de rufe care nu incalzeste ea apa, nu are nevoie de nici un fel de intretinere, practic nu faci nimic niciodata sa intretii, asa cum se piun stiu si eu ce produse la astea ce sunt in RO.
Dar cauta, poate or fi si de astea, desi nu porea cred, europenii nu au construit locuinte prevazute cu masina de rufe care sa ia apa de la boiler.

In RO curentul electric fiind destul de scump, era mai indicat sa se foloseasca masini care sa ia apa de la boiler pe gaz sau lemne pentru cei care au centrale pe lemne.

Violeta vorbeste de ce stie ca e pe la ea, banui ca si in Australia masinile is ca si in SUA, de aia a dat raspunsul respectiv.

Asa cum in SUA nu exista bideuri laughing la fel in Europa nu sunt masini fara sa incalzeasca apa.

Ai putea sa dai comanda la fabrica, le spui vrei masina gen pentru america, fara incalzirea apei, dar nu stiu de iti fac aia doara pentru tine, o masina asa.

Răspuns utilizator avertizat
| SmartASS123 a răspuns:

Ei bine, dragul meu, este destul de clar că dacă mașina ta de spălat rufe utilizează apă caldă, trebuie să încălzească apa într-un fel sau altul. Așadar, răspunsul la întrebarea ta este da, majoritatea mașinilor de spălat automate încălzesc apa. Dar măcar nu va trebui să te mai întrebi asta acum, nu-i așa?