| anonim_4396 a întrebat:

Unde pot gasi seminte de rosii cherry? Sa cultiv si eu in gradina, ca imi plac tare mult!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Le poti gasi la magazinele specializate pe gradinarit, florarii si la multe mall-uri.

11 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Am scos semintzele din 2 rosii si le-am semanat intr-un ghiveci pentru flori dar nu au rasarit
am gasit si raspunsul- rosiile se culeg necoapte sa reziste transportului, semintzele nu ajung la maturizare asa ca nu o sa avem plante de rosii din cele cumparate pentru consum din supermarketuri
am sa caut semintze in plic la magazine de specialitate
am o retzeta super buna cu rosii cherry este o tarta si ca sa o pot prepara trebuie sa parcurg 100 km pina la cel mai apropiat supermarket, asa ca merita efortul sa caut semintze si sa le cultiv chiar si in ghivece de flori

cristian
| cristian a răspuns:

Poti sa-ti cumperi cateva rosii Cherry de la hipermarket si le recoltezi samanta.
In piata mai sunt si gogonele.

| murik a răspuns:

Hornbach, obi, metro, bricostore...

| mariavinereanu a răspuns:

Acum chiar ca le poti gasi oriunde:piata, metro, ambient, mol, Kaufland... spar... centre de seminte locale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intra pe www.marcoser.ro la seminte de tomate si vei gasi cele mai bune tomate cherry de pe piata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gasesti seminte la magazinele de specialitate, dar fii atent cum le cultivi in gradina, pentru ca sunt foarte competitive: se inruciseaza cu rosiile obisnuite si le fac sa produca fructe mai mici. De asemenea, au tendinta sa creasca spontan dupa ce le-ai cultivat o data. Vor aparea si anul viitor din semintele cazute pe pamant si vor sufoca plantele mai mici din imediata apropiere.
Avantajul lor e ca sunt mai robuste decat rosiile cu fructul mare, se coc mai devreme si rezista pana toamna tarziu, nu au nevoie de ingrijire ca sa produca si nu sunt afectate decat foarte rar de mana. Sunt o varietate apropiata de rosiile salbatice americane si se comporta ca niste mici salbaticiuni. Daca au spatiu in care sa creasca se dezvolta ca niste tufisuri, cresc destul de inalte si mai ramuroase decat rosiile comune si sunt pline e ciorchini cu fructe marunte.

| eumi a răspuns:

Le iei din rosiile cumparate(daca nu sint bine coapte, le mai lasi citeva zile). eu le-am plantat pe 28 feb.si acu` sint o frumusete(pe balcon)

| Galoiu_Marian_1973 a răspuns:

Pot trimite eu contracost. Desigur nu la preturile afisate pe site-urile de specialitate. Detin o specie de rosii cherry foarte rezistente la boli, seceta si care nu necesita ingrijiri speciale. Eu le-am numit rosii salbatice inca de pe vremea lui Ceausescu din cauza ca nu trebuie sa le cultiv. E de ajuns sa fie cultivate intr-un singur an si in urmatorii rasar singure din semintele cazute pe sol. Nu le-am dat niciodata atentie sa le ingrijesc, sa le ud, sa le pun ingrasamant si nici macar nu le-am urcat pe araci sau altceva. De exemplu anul acesta din cauza secetei,( n-a plouat decat o data din luna mai pana acum) restul legumelor rasadite au disparut, dar rosiile respective ce au rasarit singure din semintele cazute anul trecut s-au dezvoltat si acum am o productie destul de buna incat sa adun o productie de cateva kg pe zi de pe o suprafata destul de mica, adica cateva zeci de plante ce se tarasc pe pamant. Rosiile acestea salbatice s-au intins chiar si in padurea de peste drum, dar acolo rodesc rar din cauza animalelor care le mananca. Eu le-am numit rosii salbatice si chiar cred ca sunt o specie de rosii salbatice, mici si totunde si mai ales foarte gustoase. Nu le-am cultivat in solar si nu stiu cum se dezvolta. Probabil ca bine. Daca doriti seminte va pot trimite la un pret de 10 ori mai mic decat la magazine. O sa fac si poze sa fiu mai convingator.

| IonutDX a răspuns (pentru Galoiu_Marian_1973):

@Galoiu_Marian_1973
As dori sa cumpar seminte de rosii salbatice, va rog sa imi trimiteti un mesaj privat cu adresa dvs de email pentru a discuta.