| OrdinaryMan a întrebat:

Usa intrare apartament sparta in interior?
Se mai poate repara sau e nevoie sa cumpar alta?

PS: sunt chirias

Poze pe imgur
/a/fon2euW

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Link-ul dat de tine la poza este gresit (incomplet).
Daca usa este sparta, atunci vorbeste cu o firma care monteaza asemenea usi.
Deseori si un meserias priceput poate repara majoritatea defectelor unei usi.
In orice caz, intai vorbeste cu proprietarul!

| darrio2007 a răspuns:

Nu ai scris bine linkul.

| OrdinaryMan explică (pentru darrio2007):

Https://imgur.com/a/fon2euW

Usa lemn, insa framele/cadrul sunt din metal

| darrio2007 a răspuns (pentru OrdinaryMan):

Aia este usa de lemn? Este placaj curat. Schimb-o.

| Violleta2022 a răspuns:

Usa trebuie schimbata cu una noua, neavand importanta ca nu-s e vede la exterior.
Usa nu a fost sparta cand ai luat-o in chirie asa ca, propietarul poate chema Politia si te poate amenda si tot te va pune sa cumperi usa noua.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine schimbi usa

| alina2k18 a răspuns:

Aia e Usa de lemn? laughing
Nu ai cum s-o carpesti, mai bine cumperi una noua.

| OrdinaryMan explică (pentru alina2k18):

sad

Nasol, nu e stricata nici 10% din usa, dupa mine, si stricaciunea e doar pe interior, adica spartura nu "iese" si pe partea aialalta, care e la exterior.

Dar e bine ca v-am auzit parerile, cred ca trebuie sa accept faptul ca trebuie sa cumpar una noua, proprietarul nu accepta "carpeli", asta e, nu pot decide in locul omului, putea fi omul mai intelegator, dar fiecare e cum e...

Eram putin suparat ca pentru "atata" sa cumpar o usa noua, dar asta e, o sa ma stradui sa accept asta.

Mersi, e bine sa auzi pararea altora, a mai multi, tu cand esti la ananghie esti mai suparat si poate nu judeci corect.

Sanatate la toti!

| alina2k18 a răspuns (pentru OrdinaryMan):

Imi pare rau.
Oricum iei o usa in genul ala, maxim 500-600 lei ca doar nu o vrea proprietarul usa metalica blindata de 1500-2000 lei decat daca isi pune el restul de baniwinking macar pe aia nu o poti sparge decat taia cu flexul laughing el oricum are o saracie de usa dar nah e lucrul lui...
PS : nu mai fi suparat, toate trec si... VIN ALTELE laughing

| Vântulalb a răspuns:

Pune un link corect sau spune din ce material e usa si alte amanunte.

| OrdinaryMan explică (pentru Vântulalb):

Https://imgur.com/a/fon2euW

Usa lemn, insa framele/cadrul sunt din metal
Material MDF probabil.

| OrdinaryMan explică (pentru Vântulalb):

Si pentru clarificare.
Spartura nu afecteaza/nu ajunge pana la suprafata din exterior, intereseaza doar suprafata interioara a usii.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru OrdinaryMan):

Mai degraba din carton decat din lemn
da, se poate repara, va fi vizibil, dar se poate, lipesti o bucata de carton peste gaura si dai cu vopsea

| Dintrebare a răspuns:

Daca aveti contract de inchierere probabil exista niste clauze care va obliga (sau daca doriti sa fiti un chirias elegant) si atunci va trebui sa reparati usa si veti preda apartamentul in starea initiala.

| LittlePoppy a răspuns:

Usa din pal/carton. Se poate carpi grosolan, dar nu se poate repara. Ma indoiesc ca proprietarul va accepta asa ceva. Cumperi alta usa. Vezi sa aiba aceeasi dimensiune ca sa nu schimbi si tocul.

| jixocer289 a răspuns:

Salut, iti dai seama ca de reparat nu mai ai cum dar poti sa schimbi doar foaia de usa, adica partea aia mobila de lemn care o inchizi si deschizi. O scoti din balamale si cauti alta identica (eventual balamalele le vei schimba din toc sau multi balamalele de pe usa sparta pe foaia de usa noua). In acest fel nu trebuie sa platesti foarte mult si manopera e usoara. Bafta!