| frankdeboer a întrebat:

Vreau sa construiesc un semineu doar din caramida (refractara, samota) cu focarul din caramida, cu fumuri ca la sobe, eventual cu un geam de protectie in fata focarului. As fi profund recunoscator acelui (sau acelora) care m-ar ajuta in aceasta problema cu sfaturi, etape de executie, poze.

3 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Focarul de fonta pierde daca nu are ventilatoare, te-ai gandit la asta?
Acum cativa ani am gasit un forum unde cineva explica cum se fac fumurile.Cautam acelasi lucru pe care vrei sa-l faci tu, pana la urma am pus un semineu cu focar, dar logic este sa aiba macar doua ventilatoare in parti, pe unde circula aerul in peretii dubli ai focarului, il incalzeste si il expulzeaza fierbinte.

| horia2012 a răspuns:

Salut,
Nu e prea bun ce vrei tu sa faci.
Du-te aici:
http://www.vysblog.ro/? s=semineu
sau
http://secawildexplorer.wordpress.com/......efractare/

Aici ai cautari pe google https://www.google.ro/......tps?/webhp Iei la rand link-urile si citesti. Trebuie sa te documentezi. Vrei poze, poti da pe images/imagini si ai acolo cate vrei.

| frankdeboer explică:

Buna ziua, Horia2012.
Vreau sa-mi construiesc un semineu cu focar din caramida, cu fumuri, cu portita cu geam la focar.Voi folosi caramida refractara la constructia semineului, samota pentru fumuri si caramida normala sau bca pentru soclu.Nu vreau sa-mi construiesc semineul cu focar din fonta deoarece pierderile de caldura sunt mari si consumul de lemne deasemeni.Semineul va fi de colt, cu evacuarea fumului prin cos, cu trecerea prin placa dintre etaje si traversarea camerei situate deasupra.As dori sa cunosc modul de executie al fumurilor,sfaturi, etape de executie, poze, orice lucru care tine de acest subiect, pentru care sunt profund recunoscator.Multe multumiri.