| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa cumpar un atomizor, dar nu prea stiu multe despre ele, as vrea pana in 500 ron, am 10 ari de vie si o livada de 50 de pomi ce imi recomandati, sau ce trebuie sa stiu cand cumpar unul? va rog

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cel mai bun atomizor din lume este SOLO 423 asta este master atomizor, mai bun ca asta nu gasesti.Dar se pare costa aproximativ 1000 $ nou.Alt atomizor bun dupa asta ar fi STHIL. Pune si tu pe google si acolo iti arata si preturi, dar astea sint cele mai reusite.Eu am Solo ce am spus si nici nu stiam ca e cel mai bun, desi nu e de generatie noua.Am cautat pe net pete tot sin america sin asia si toti asa spun ca este nr 1. Dar tu de 500 de lei o sa iei unul stiu si eu pentru casa sa-i zic asa cu care stropesti din an in paste.Ce ai tu necesita stropiri dese, mai ales daca ai meri, peri aia trebuiesc stropiti la 2 saptamini la fel si via daca este nobila.Deci ai nevoie de o scula ceva mai buna, adica profesionala. Poti lua si un SOLO alt model, am vazut ca sint si mai ieftine decit ce am spus si kla fel sint profesionale.Cauta pe google ca gasesti sigur.Referitoro la ce spunea careva ca trebuie sa faci amestec de benzina cu ulei normal toate atomizoarele folosesc asa amestec, ca si fierestraiele sau drujbele cum le spun oamenii.Cel putin eu nu am vazut atomizor chiar modele noi sa mearga doar cu benzina chiar de au motor in 4 timpi.Dar poate or fi dar nu stiu eu.Insa ce am arata eu ala solo tata atomizoarelor ot in 2 timpi este. Poti urmari inainte sa cumperi pe youtube diferente intre atomizoare sau cum lucreaza un atomizor si ce spun cei care posteaza acele video.Sa gasesti pe youtube trebuie sa scrii in limba engleza pentru ca romanii nu prea afiseaza chestii de genul asta.Am vazut de ex o demonstratie intre 2 trimere Sthil unu in 2 timpi si altu in 4 si respectivul care se ocupa cu taiatul ierbi zilnic, adica avea firma a facut demonstratie si cel in 2 timp era mai bun ca ala in 4.Deci chestii profesionale, spuse de profesionisti sau de cei care se ocupa cu asa ceva zi de zi.La atomizoare cei mai multi au sus ca solo ala tata lor e cel mai tare, dar pentru ca si pretul e cam ridicat nu prea gasesti asa multe materiale despre el, insa gasesti demonstratii cu Sthil. Totul e sa scrii in engleza cind cauti ceva pe youtub si gasesti orice.Deci pentru folosire din an in paste poti lua orice, insa nu si in cazul unei mici ferme sau gospodarii ce ai tu.

| Clujean25 a răspuns:

Cu un buget de 500 de lei cel mai bun atomizor pe care îl poți lua e Ruris A102, poți să cauți informații detaliate despre el pe google. Ideea e că poți pulveriza cu el atât lichid cât și praf, e relativ ușor, nu îți rupe spatele, ai un rezervor suficient de mare, îți va fi de folos și dacă vrei să te extinzi, sau poți face lucrări contra cost și vecinilor, etc. singurul dezavantaj, dacă îl pot numi așa e motorul în doi timpi, pentru care trebuie să faci amestec de benzină cu ulei, dar nu e mare bătaia de cap. Când cumperi unul tot ce trebuie să ai în vedere e garanția și service-ul post-garanție. În ziua de azi nu prea mai ai la ce să fii atent, pentru că dacă are vreun defect de fabricație se rezolvă pe garanție sau se schimbă. Motorul și tot atomizorul e ușor de servisat dacă ai cunoștințe minime de mecanică...

| marian1985 a răspuns:

Salut,

Iti recomand sa citesti cu atentie articolul urmator : https://degradina.com/atomizor-ieftin/

O sa gasesti o multime de detalii despre cum sa alegi un atomizor bun si ieftin. Atomizoarele sunt unelte foarte complexe care necesita o atentie sporita in utilizarea lor

| FermierulMatca a răspuns:

Atomizor BSR uite aici link pentru cumparare: http://fermierulmatca.ro/fermierul/shop/atomizor-bsr/