| sabin89 a întrebat:

Vreau să împrăştii nişte gunoi de grajd în grădină. 1. Este bine acum sau mai bine la primăvară? 2. Am trei opţiuni: cal, vacă, oaie. Care credeţi că e mai indicat, dintre astea trei?

Răspuns Câştigător
| hacktek a răspuns:

Este bine acum, şi personal recomand gunoiul de oaie.

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Este mai bine acum.
Cel mai bun este cel de oaie, apoi cal si vacă.

| relian a răspuns:

Cel mai bun gunoi este de cal, apoi de vaca, etc.ma refer la ce ai spus tu ca ai avea.
De ce spun eu de cal? Calu nu rumega laughing vaca si oaia rumega, mai departe cred ca pricepi si tu de ce este mai bun ala de cal.

| sabin89 explică:

Mulţumesc tuturor de sfaturi. O să-l pun în perioada asta. Şi pe Balalau îl pot asigura că n-o să miroasă: mai întâi că nu e la mine în curte şi apoi, prin arat gunoiul nu rămâne deasupra, ci ajunge sub brazdă. happy

| minrest a răspuns:

Se pune in perioada asta, dar este bine sa fermenteze trei - patru luni, iar ideal se foloseste gunoi fermentat complet, numit mranita.

| sabin89 explică (pentru minrest):

Gunoiul este vechi de câţiva ani, presupun că a fermentat.

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Exact, este mraniţa acum, gunoi complet fermentat. Din cate stiu, ar trebui pus in perioada asta.

| Yuoia a răspuns:

E bine acum, ca sa aiba timp sa intre in pamant. Odata cu zapada daca este, sau oricum altfel.

| Cksihja a răspuns:

Împrăștii acum apoi ari, Gunoiul de vacă trebuie să stea un timp să se usuce și să se sfărâmiseze, cel de cal și oaie poți pune oricând însă cel de vacă îl pui înainte să ari. Oricum din toamnă și până-n primăvară gunoiul are timp să se descompună în substanțe nutritive mai ales dacă se află în pământ.

| sabin89 explică (pentru Cksihja):

Dacă pot alege dintre cele trei, pe care îl recomanzi?

| Balalau95 a răspuns:

Buna ideea, si o sa tina hotii si vecini la distanta, nimeni nu mai intra la tine in curte, iar vecinii or sa te "iubeasca rau" de la atata miros... aaaaa... "placut"

mare e gradina lu' D-zeu si multi mai sar si gardul!

| 9Florin9 a răspuns:

Personal am pus de vaca, si-a facut efectul.