| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa inchiriez un apartament si am primit o propunere ciudata: in schimbul chiriei sa mi se faca imbunatatiri in apartament (centrala termica, zugravit, etc.). Omul zice ca lucreaza in constructii. Voi ati mai auzit sa se faca genul asta de negocieri? Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Da e foarte bine! Dar sa faci socoteala la munca lui si atatea luni sa nu plateasca chirie, apoi binenteles va trebui sa plateasca! Am auzit asa in multe cazuri...

| anonim_4396 explică (pentru lpavel):

Da, dar problema e ca nu o sa pot sa verific, apartamentul fiind la munte, iar eu stau in alta parte. Deci asa mai fac unii, nu stiam.

| lpavel a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu ai incredere in el poti sa faci un contract la notar in care sa se vada ca el iti va renova apartamentul si va sta in chirie fara sa plateasca XY luni! Dar cu contract va trebui sa platesti impozit... mai complicat! Deci faci cum crezi ca-i mai bine!

4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

E o propunere de luat in seama, dar nu poate merge la infinit.

| SunnyDay88 a răspuns:

Da se poate. dar trebuie sa ai incredere ca si asa o sa se intample. si eu nu prea as accepta asta de la un strain decat daca pune macar centrala din prima luna ca altfel...