| Alexandru799 a întrebat:

Vreau sa izolez fonic o camera de apartament pentru a reduce zgomotele exterioare ( facute de vecini, masini etc pentru a putea dormii linistit ). Cum pot sa fac asta? La un pret cat mai mic.

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Eu te-as sfatui sa cauti un pic pe net dupa "electronic silencer". Sunt multe modele, portabile sau nu, la mai multi bani, la mai putini, etc.

Trebuie sa sapi sa vezi ce iti place si cat iti permiti sa platesti.

Ca principiu sunt niste boxe si niste microfoane. Microfoanele receptioneaza un sunet si boxele genereaza un sunet de semn opus. Astfel cele doua zgomote se anihileaza reciproc. Mai sunt si alte metode.

Dar aici e o intreaga discutie. Repet, e bine sa citesti despre asta. Si cred ca e mai ieftin si mai estetic decat sa captusesti toata camera si sa mai pui si perdele groase pentru a absorbi zgomotul.

Poti sa incepi sa citesti de aici:

http://www.nytimes.com/2005/05/30/technology/30hillis.html?_r=0

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e numai pentru dormit, cel mai simplu e sa iti iei dopuri speciale pentru urechi. Ori sa iti iei un aparat care face zgomot alb.

| ashlee a răspuns:

Izolarea fonica fata de vecini se poate face pe interior, adica punand rigips si vata minerala pe pereti. Trebuie mentionat ca acest tip de izolare iti va lua cativa centimetri (aproximativ 7cm) din fiecare perete.

Izolarea fata de zgomotele exterioare este ceva mai complicata fiindca aceste zgomote patrund in principal pe la ferestre.

Geamurile termopan de calitate vor anihila din zgomot, dar nu complet, mai ales cand e vorba de ambulante, motociclete, claxonari. Investeste, in primul rand, in niste ferestre de buna calitate, antifonate.

Poate ar merita investigate si aparatele electronice desi, cand e vorba de artere foarte circulate, e posibil ca nici acestea sa nu faca minuni. Dar poate ca ar merita macar citite niste recenzii din partea cumparatorilor.