| JonasG1 a întrebat:

As dori sa izolez fonic un perete intre mine si vecinul de pe palier pentru ca se aude cam tot, ala cred ca are televizorul pus pe, peretele despartitor dintre mine si el si se aude de zici ca e cu mine in camera, intrebarea mea este ce material as putea folosi ca sa nu mai aud zgomotele si tv-ul vecinului?

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Vata bazaltica. Am acoperit cindva un geam (normal, nu termopan) cu trei straturi de vata, caci am folosit tot pachetul luat, si abia se auzea cand vecina de alaturi de camera unde stateam intra si iesea pe usa metalica ce o avea lipita chiar de peretele nostru, la nici 2 m de geam, si care scotea niste sunete infioratoare, foarte deranjante. E cea mai buna solutie, chiar daca costul e ridicat, si implica si aplicarea de rigips peste.
Sau, dar te costa la fel sau si mai mult, pluta, exista placi speciale de pluta pentru izolare fonica, pluta fiind un alt material foarte bun izolator fonic.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Http://www.details.ro/shop/product.php?id_product=28
Produsul asta il folosesc si cei din cafenele, sau baruri. Este bun, iar pretul nu este mare.

| JonasG1 explică (pentru KronstadtResurrection):

Din ce vad acolo, nu e doar ala materialul ci se foloseste impreuna cu hdfoam si nu singur, as dori sa vad o parere a cuiva care chiar si-a izolat fonic

| cristi202 a răspuns (pentru KronstadtResurrection):

Daca e cum scrie acolo, pare a fi destul de slab, 21 de db nu e cine stie ce izolare fonica. Eu cred ca un izolator bun ar trebui sa depaseasca 30 de db, insa e doar o parere a mea.

| georgeenglezu2016 a răspuns:

Poti cumpara placa de polistiren de 5 cm, plasa ca sa nu crape si material adeziv depinde cati m2 ai, si te pot ajuta eu in asa ceva