| Jessica1235 a întrebat:

Ziua buna, am plantat acum un an 3 mandarini și deja au între 7-10 cm poate chiar 15 cm, ieri când i-am udat am observat ca doi dintre ei au dat foarte multe frunzulițe, ii bine ca au crescut asa repede și ca dau asa multe frunzulițe la doar un an? Nu o sa salbaticesca?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ai plantat și au crescut dintr-o sămânță?

| Jessica1235 explică (pentru sierra1):

Am plantat 3 semințe și din fiecare a ieșit câte un mandarin.

| sierra1 a răspuns (pentru Jessica1235):

Pentru fructe, va trebui să-l altoiești

| Jessica1235 explică (pentru sierra1):

Chiar dacă e asa mic și tânăr? Sau sa îl mai las sa crească puțin?

| sierra1 a răspuns (pentru Jessica1235):

Mai lasă-l să crească, desigur

| Mădă0611 a răspuns:

Buna!
Din seminte sunt oricum "salbaticiti". Si eu am unu, si la cat de gustos e (frunzele miros foarte frumos), mi l-au atacat puricii. L-am taiat, a stat asa aproape un an, ca nu l-am mai scos de teama lor, iar acum cand l-am scos pe terasa, i-au dat multe frunze. L-am stropit cu insecticid. Am citit ca trebuie oricum altoit. thinking

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Daca fructele din care provine sămânța sunt din mandarin altoit, va creste mandarin sălbatic din semințele respective.

Răspuns utilizator avertizat