| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 ani, sunt la o varsta la care majoritatea fetelor viseaza la clipa intalniri mari iubiri insa eu am alte planuri si anume realizarea pe plan profesional. E visul meu si tot o data si al parintilor mei care nu au avut posibilitati materiale sa-si continue studiile, ramanand simpli oameni d la tara...acum insa eu termin liceul iar ei nu au suficienti bani pentru a ma tine la facultate...acest lucru m-a facut sa fiu nehotarata in privinta viitoarei mele cariere... ce sa fac pentru a le fi si lor bine dar si mie?! ma simt ca o povara pe umerii lor si mi-e teama d ziua cand imi voi traii cosmarul...la ce facultate, cu bursa as putea sa merg tinand cont ca-mi place f mult mate si chimia?! cateva sfaturi mi-ar fi d mare ajutor

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

Sincer ma bucur ca mai exista si persoane de astea.Seriosbig grin
Pregateste-te bine pentru admiterea la facultate, ocupa un loc la fara plata, invata bine, ia bursa, ia-ti un job si astfel ii poti ajuta si pe ai taihappy

188 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Având în vedere preferințele tale eu zic ca tu ai putea încerca sa mergi la farmacie sau automatizări/calculatoare, ambele iți oferă șansa de a găsi un post bun după ce termini facultatea, sa lucrezi într-un mediu curat pentru o remunerație buna.
Dar trebuie sa ai în vedere ce liceu ai terminat, s-ar putea ca nivelul tău de pregătire sa nu fie destul de ridicat și să trebuiască sa "stai cu burta pe carte", ceea ce, după cum spui tu, nu ar fi o problema pentru tine.
Domnul fie cu tine și cu familia ta.

| negru30 a răspuns:

Du-te si la munca si la scoala

| ioanionel a răspuns:

Ma bucur ca in tara asta mai sunt tineri care gandesc ca tine, incearca la o facultate care iti place, nu face ceva ca doar sa fie facut, studiaza despre profesi si vezi ce ti-ar place si ce e de viitor, nu urma o cariera doar ca se castiga in acel domeniu, sa fi buna in profesia ta, trebuie sa iti placa ceace faci. Urmeaza o facultate de stat invata bine si obti bursa, lucreaza in timpul facultati, part time incepe cu orice (o slujba demna ma refer) dar de preferat in domeniu care studiezi sau apropiat. Sau poti alege varianta de a te angaja cu norma intraga si sa faci facultatea la I.D. Pentru a-ti rotunj veniturile poti sa incerci afaceri gen MLM iti recomand afacerea Lady's, te voi sprijini pas cu pas, detalii gasesti aici http://www.ladys.wgz.ro

| ioanionel a răspuns:

Ma bucur ca mai exista si fete ca tine! Succes!

| Ghost a răspuns:

Sa vanda vaca, porcu ceva de prin curte sa te dea pe mine mare Doamna da facultate in Bucuresti sa devi zdreanta

| tiriboxi a răspuns:

Buna, recomandarea mea vine intr-un moment deosebit si vreau sa doresc un sincer LA MULTI ANI de ziua femeii, referitor la raspuns port numarul 94 poate este cu noroc pentru tine,eu caut persoane care doresc sa atinga nivele inalte in cariera,sa obtina independenta financiara pentru ca afirmatiile mele sa nu depaseasca limitele bunului simt sa trecem la fapte; Eu pot sa te sprijin din punct de vedere informational, cu recomandare de carti in domeniul educatiei financiare una dintre aceste carti care o recomand cu multa caldura se vinde cu ziarul Capital si se numeste Femeia Bogata scrisa de Kim Kiyosaki fac o mica paranteza sa fac publicitate la aceasta publicatie dar eu cred ca se obtin notiuni de baza pentru cei care doresc sa obtina independenta financiara, in legatura cu studiile pot sa i-ti recomand acea facultate care are atractie spre profesia aleasa de tine pentru mai multe detalii; contact tiriboxi@gmail.com

| Quibblo a răspuns:

Ai putea sa mergi intr-un centru universitar unde la facultatile de stat sunt multe locuri fara plata peste 150, vei sta la camin, iar daca vei fi o studenta buna vei primi si bursa

| Purification a răspuns:

Si chiar daca te realizezi pe plan profesional tot ai timp de fete.

| Anca1503 a răspuns:

Medicina Iasi dar n-ai specificat de unde esti.

| KodrutZ a răspuns:

Arati bine? Incearca sa lucrezi la un video chat pentru a te intretine - nu e nici o rusine in asta. O poti face si individual, de acasa, nu e neaparat sa te angajezi la o firma si astfel sa iti diminuezi veniturile pe care le-ai putea realiza. Bursele sint niste glume jenante. Putini din generatia actuala chiar stiu ce vor sa faca. E de apreciat ca tu chiar vrei sa faci ceva.

P.S. Daca te descurci bine cu engleza scris, ti-as putea gasi eu diverse chestii de lucru - in nici un caz video chat, ce ziceam mai sus era doar o sugestie.

Mult succes iti doresc!

| MMihai a răspuns:

Chestia cu chimia iese din discuție. Acum pe 15.05. 2011 am văzut anunțul tău prima dată. Facultatea la care cred că trebuie sa dai și să intri este una legată de calculatoare. Îți voi explica mai multe în afara site-ului. Adresa mea de poștă electronică este : Mihaidavidoglu1954@gmail.com

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Farmacie, medicina, chimie alimentara

| Elvina a răspuns:

Avem aceeasi varsta. Si un destin asemanator.

| Miauti a răspuns:

Poti face si o scoala sau cursuri profesionare iar cand dai la facultate deja tu capeti experienta.

- poti pleca instrainatate la munca
-poti munci si pe aici
- sa te casatoresti

Invata si intra la o facultate fara taxa, sau da la politie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In romania e complicat sa ajungi acolo unde zici u mai ales ca parintii tau nau bani suficienti incearca u sa lucrezi sa strangi un ban dar salariile sunt mici imi pare rau pentru tine macar o sa ai diploma de liceu si oricum e bine si asa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma crezi sau nu, am copilarit cu o fata care a facut dreptul la Bucuresti si noaptea spala vase prin restaurante si era sefa de promotie.Iti recomand sa faci de toate dar sa nu te abati de la adevarata cale.Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Principalul e sa crezi in propriile fortse...si sa nu te deskurajeziiiii...vei reushiiii

| BibooBix a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun raspunsul chiar daca unele raspunusurile chiar daca unele sunt ne folositoare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut,
in cazul tau ar trebui sa studiezi la o facultate care are mari legaturi cu viata la tara
de exemplu : inginer agronom
sau medic veterinar
sau pentru silvicultura, apicultura, etc.
discuta cu parintii tai, cu profesorii tai de liceu, cu fostii tai profesori,
discuta cu oamenii de la voi din localitate (la primarie, etc.) sa vezi ce lipseste mai mult si mai mult acolo
poate gasesti ceva legat de masini agricole, etc

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi in cel mai scump club din bucuresti si ia-ti un "irinel", vine cu cele mai bune imbunatatiri si dotari standard : casa in pipera, 2-3 masini nemtesti, cont gras, silueta la fel, + bijuterii si altele

hei, ai 19, zambeste, maine poate nu mai arati la fel

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut, am auzit de niste fosti colegi de liceu care au facut ceva facultate in domeniul chimiei si acum unul lucra la Petromidia si unul la ceva fabrica de medicamente si n-au intrat pe pile. Gandeste-te ce ti-ar place tie sa faci cel mai mult sa faci, eu cand m-am decis la ce facultate sa ma duc ma gandeam in felul urmator: ce m-ar determina pe mine sa ma dau jos intr-o dimineata cand as fi foarte obosit si nervos, suparat, etc. si m-ar determina sa ma duc la munca si asa am ales facultatea. Cauta pe google sa vezi ce facultati is si ce profesie devii dupa ce termini facultatea. Vobeste cu parintii deschis si spune-le daca pot sa te sustina la facultate si spune-le inca de la inceput ca si daca nu te pot sutine tu tot o sa-i iubesti. Si eu is de la tara si parintilor mei lea fost greu sa ma sustina la facultate. Si cauta sa vezi daca is ceva fundatii care te-ar putea ajuta cu bursa, sau la facultate ai putea primii ceva bursa de ajutor. Si roaga-te la Domnul sa te ajute si ca el e bun si ne da ce e mai bun pentru noi. Asa a fost si cu mine Domnul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti o persoana demna de admirat.Incearca sa inveti ca sa obti bursa. Poti sa incerci facultatea de medicina avand in vedere ca iti place chimia.Eu sper sa ti se indeplineasca toate visele si sa ai parte de tot ce e frumos in viata, ajuta-i pe parintii tai fiindca au facut tot posibilul sa te creasca sanatoasa ...si nu conteaza ca sunt oameni de la tara nu studiile conteaza pana la urma, ci omul aici ma refer la valori.Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bv intai de toate e de admirat ca mai exista asemenea ''copil''. Parerea mea e ca poti intra oriunde vrei, pentru ca esti o fata capabila, si daca reusesti sa intri la fara taxa, poti cauta un job part-time, intr un oras ca bucuresti vei gasi, si te vei descurca singura.
Iti recomand ca facult Agronomie are diverse specialitati, ai de unde alege, e facult f buna, si poti si lucra.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intr-adevar majoritatea oamenilor care se respecta nu se casatoresc de tineri, lasa casatoria pe planul secund, si se implinesc sa spun asa pe plan profesional. Urmeaza o cariera pe care o doreste fiecare. Unii oameni pun cariera pe primul plan partea de casatorie ramane pe planul secund. Numai asa poti avea o cariera pe care o doresti. Restul dau gres si se casatoresc de la varste fragede nefacand nimic pe plan profesional.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intr-adevar majoritatea oamenilor care se respecta nu se casatoresc de tineri, lasa casatoria pe planul secund, si se implinesc sa spun asa pe plan profesional. Urmeaza o cariera pe care o doreste fiecare. Unii oameni pun cariera pe primul plan partea de casatorie ramane pe planul secund. Numai asa poti avea o cariera pe care o doresti. Restul dau gres si se casatoresc de la varste fragede nefacand nimic pe plan profesional. Dar gandeste-te bine la ce facultate vrei sa urmezi inainte de o cariera, caci daca o alegi gresit o sa regreti pe la anul 2, si vei fi nevoita sa renunti la ea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce nu vorbesti cu oamenii care te cunosc, profesorii de liceu in primul rand.Nu e suficient 'sa-ti placa" chimia si matematica, trebuie sa si stii intr-adevar carte.Vad ca limba romana nu e punctul forte asa ca...
Chetia cu banii nu se pune, un copil destept intra la stat, iar cheltuielile sunt minime ( presupun ca nu ai facut liceul la tara, deci ai mai stat in camin, asa ca daca parintii tai au avut bani de camin vor avea in continuare ), masa de asemenea nu e o avere.
Pe timpurile trecute era chiar mai ieftin decat acum, doar creier, munca si stiinta se cerea pentru facultate, asa ca pica faza cu "parintii n-au putut sa faca facultate din motive de bani ".
Sfatul meu e sa fii realista, cerebrala, sa te gandesti ce stii sa faci si sa ceri sfatul parintilor si profesorilor.
Nu te imbata cu apa rece "ma fac inginer chimist sua profesor de mate ', gandeste-te ce sanse ai sa te angajezi! Romania e o tara extrem de rea cu tinerii ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ar fi sa dau timpul anapoi cu 15 ani si sa am mintea pe care o am acum as da cu zaru ce sa ma fac si nimic nu mi-ar sta in cale, dar vezi tu, omul nu se naste a toate stiutor, in general este influentat de mediul inconjurator cam 90% si daci si proverbul aschia nu sare prea departe de trunchi, nu incerca sa calci pe urmele parintilor ca vei avea aceeasi soarta ca si ei (ASTA NU SI IN CAZUL IN CARE PARINTI AU AJUNS BINE), in general o fata urmeaza exemplul mamei :daca mama a reusit in domeniu asta voi reusi si eu. Ca sa ajungi pe o pozitie inalta in viata nu o sa poti sa impaci si capra si varza din prima, si aici ma refer la parinti tai si la viata ta, dar tot raul spre bine ca doar asa vei reusi. Ca totul sa fie mai simplu pentru tine pentru ca astea sunt vorbe grele pentru o fata de 19 ani, cauta un exempu real al unei femei de succes care a reusit in viata pornind de la 0. O FI CARTEA O COMOARA DAR INTERNETUL ESTE O MINUNE.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Suna la 0764261533

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asistent medical, medic, si lucrezi peste hotare ca liber profesionist eu asa am facut acum cistig intre 7 si 9000 euro pe luna...la doubai...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bafta. O sa reusesti. Dumnezeu o sa fie cu tine.Si sa stii ca niciodata nu o sa fi o povara pe capul parintilor tai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bravo dar nu le poti impaca pe amandoua ar trebui sa lasy fetele pentru vacanta adica atunci cand nu invety. te admir eu am 14 ani sunt fata si eu m-am gandit sa termin scoala apoi sa incep cu baiety doar e timp nu?