| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 ani, sunt la o varsta la care majoritatea fetelor viseaza la clipa intalniri mari iubiri insa eu am alte planuri si anume realizarea pe plan profesional. E visul meu si tot o data si al parintilor mei care nu au avut posibilitati materiale sa-si continue studiile, ramanand simpli oameni d la tara...acum insa eu termin liceul iar ei nu au suficienti bani pentru a ma tine la facultate...acest lucru m-a facut sa fiu nehotarata in privinta viitoarei mele cariere... ce sa fac pentru a le fi si lor bine dar si mie?! ma simt ca o povara pe umerii lor si mi-e teama d ziua cand imi voi traii cosmarul...la ce facultate, cu bursa as putea sa merg tinand cont ca-mi place f mult mate si chimia?! cateva sfaturi mi-ar fi d mare ajutor

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

Sincer ma bucur ca mai exista si persoane de astea.Seriosbig grin
Pregateste-te bine pentru admiterea la facultate, ocupa un loc la fara plata, invata bine, ia bursa, ia-ti un job si astfel ii poti ajuta si pe ai taihappy

184 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imbina utilul cu placutul.mergi la fac si angajaza-te. bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce usor spune un anonim aici. Cred ca viseaza saracul. Imbina utilul cu placutul? Fa facultate angajeaza-te. Daca vrei o facultate la zi te tin parintii draga/dragule, deci mai bine vezi-ti de studii ca o viata o sa tot muncesti. Te angajezi dupa facultate avident.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cariera e cea mai importanta, invata cat mai mult ca sa ocupi un loc la stat la o facultate care iti place. Sunt multi studenti care invata si lucreaza, nu ai fi ultima, tot ce trebuie sa faci e sa fi foarte hotarata si sa ai ambitie. Mult succes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai nu te descuraja pentru ca eu cred ca poti sa o faci si pe asta si daca iti place mate fate profa de mate daca iti place cimia mai mult fate profa de chimie si sa stii ca parinti tai vor fii fericiti de alegerea ta si alege facultatea care iti place mai mult pentru ca e viata ta si cum am zis la inceput.
NU TE DESCURAJA!
Bine?
Sa stii ca poti te pup!
MULT NOROC!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ok, eu te inteleg si te felicit pentru planul tau de viata.Nu foarte multi tineri gandesc asa.Cat despre probleme financiare, un job poate te ajuta.
Daca iti lasi talentele sa se evidentieze, poti obtine si o bursa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa ce termini liceul te poti angaja undeva si cu bani de la slujba poti sa-ti ajuti si parinti si poti merge si la facultatea mult dorita

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vrei te-as putea ajuta cu niste bani.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai probabil iti va merge rau, daca te sacrifici inutil.
De-abia de-aici deriva problemele fiindca... ai sa traiesti toata viata intr-o refulare continua, un cosmar pe care poate cineva ti-l va intelege, insa nimeni nu te va SIMTI, eventual un animal. Cosmarul va fi ca nu vei putea sa le reprosezi niciodata ca le-ai returnat sacrificiul, renuntand la ce ti-ai propus. Anii vor trece peste tine si tu tot ce vei putea face va fi sa... refulzezi si sa te schimbi permanent, dintr-o fire radioasa intr-una catranita.
Stiu ce spun si sunt gata sa renunt la acest cont, daca imi va infirma vreun psiholog spusele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa te angajezi in strainatate, sunt destul de multe tari care angajeaza Cabin Crew spre exemplu:Qatar, United Arab Emirates, Oman... si poti sa faci o facultate la distanta. Asa poti sa-i ajuti si pe-ai tai, faci si facultatea visurilor tale (cu toate ca e greu cu examenele, dar s-au mai vazut si altii) si poti sa mai ai si o viata personala. oricum, poti macar sa-ncerci, nu ai ce pierde. Bafta multa!

| Eღilia62 a răspuns:

Medicina.

| traveler a răspuns:

Pentru inceput succes, la data cand scriu precis esti deaja studenta de 1 an.Aiurea nu stiu de mai intri pe aici insa.invata invata si asa reusesti in viata. Daca termini aici poate gasesti un contract undeva in UE ma rog sa iti fie aproape cred, si apoi te poti "ridica" si sa iti ajuti si parinti.Succes.

| Kylexy a răspuns:

Fii fata desteapta ocupati timpul mai mult cu invatat dar nu uita ca trebuie sa ai timp si pentru tine macar 2 ore pe zi iesi afara din casa schimba o vorba cu cineva.pana la urma ai sa gasesti si iubirea pentru fiecare om exista o jumatate

| cuvant a răspuns:

Eu zic sa tragi tare pentru admitere si sa incerci sa faci lucruri care sa te dezvolte. Daca reusesti sa intri la fara plata, un job vine care sa te ajute sa te intretii pentru cateva luni apoi o bursa sociala deoarece ceea ce imi zici te incadreaza. Dupa rezultate bune la examene, bursa de merit si daca nu un job stabil in care castigi experiente si partea profesionala vine de la sine. Daca ai nevoie de sugestii poti sa-mi scrii pe privat

| KaterinaPetrova a răspuns:

Invata bine bine bineee...si du-te in strainatatee.ca aicisaaa mori de foame

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, sincera iti urez sa mergi inainte, nu da inapoi. Mereu am sa te pomenesc on rugaciunile mele speciale in fiecare seara, ca Dumnezeu sa aiba greija asupa ta si a familiei tale, sa ai ocazia sa mergi inainte. Doamne, ai mil de acesta fata! Succes pe mai departe!

| Leon a răspuns:

Cred ca singurul sfat e sa ai incredere in tine, sa crezi ca poti sa realizezi ce iti doresti. Iti spun din proprie experienta ca asta e unica chestie care conteaza, de fapt asta e si rostul vietii dupa parerea mea, sa iti dai seama cine esti si sa iti gasesti "locul". Inainte cu multa hotarare, fii ambitioasa!

| fulgerul a răspuns:

Fatooo,tu nu sti ce vrei! De cand visul parintilor se suprapune cu cel al copiilor? Care vis al tau? Ala indus de parinti? Ce visuri,ce prostii cu posibilitati materiale,ce nehotarare a ta, ce cosmar? Ex; M-a frecat mama la creieri sa dau la facultate.N-am vrut, mu-mi placea pisalogeala.Am avut pile sa nu fac armata,eu am zis ca vreau sa fac armata,am facut-o! Mama,da-i si dai,sa fac facultate,eu,nu si nu! Cand a terminat vorbele si sa resemnat,m-am pus cu burta pe carte si in juma de an, am intrat cu 9, 34 la management industrialsi comert exterior.Lucram la vagoane,la reparatii,imi luasem o nevasta top-model, faceam o facultate si lucram particular pana la 1, 2 noaptea. Vrei rezultate, fa sacrifcii, altfel nu se poate!

| kidulinha a răspuns:

Poti sa te angajezi, esti destul de mare. Dar sa-ti continui studiile in paralel. Trebuie sa faci facultatea, este importanta. Bursa iei doar daca iei 10 sau 9.90laughing du-te la facultate si intereseaza-te cum poti obtine o bursa. Depinde si ce facultate vrei sa faci. Ar fi pacat sa nu continui, mai ales ca iti place matematica si chimia. Oamenii astia sunt rari.:*
Succes>big grin

| คlєxヅ a răspuns:

Adrian899vladut a raspuns cu intelepciune :

Sincer ma bucur ca mai exista si persoane de astea.Serios
Pregateste-te bine pentru admiterea la facultate,ocupa un loc la fara plata,invata bine, ia bursa, ia-ti un job si astfel ii poti ajuta si pe ai tai. happy

In Romania e complicat sa ajungi acolo unde zici u mai ales ca parintii tau nau bani suficienti incearca u sa lucrezi sa strangi un ban dar salariile sunt mici imi pare rau pentru tine macar o sa ai diploma de liceu si oricum e bine si asa.
Si eu vreau sa ma realizez pe plan profesional...insa parintii mei ar avea bani sa ma trimita la facultate. Visul meu este sa merg sa studiez in strainatate deoarece sunt constienta ca in tara nu am foarte multe sanse. Daca esti o eleva buna, cu medii mari si stii ca poti invata vorbeste cu profesorii, cauta pe net burse si oferte de studii in strainatate. Se fac imprumuturi, bani pe care ii platesti dupa ce ai un servici stabil. Intereseaza-te, daca vrei reusesti. Cat despre parintii tai, nu trebuie sa te simti ca o povara. Ei ar face totul sa te vada fericita si te iubesc. Se zbat pentru ca tu sa ai o viata mai buna decat au avut-o ei. Mereu urmeaza-ti visele, pentru ca mai tarziu ai putea regreta...

Du-te neaparat la o facultate de stat, pe profilul care iti place, o sa poti primi bursa.
De asemenea, pe timpul facultatii, poti lucra cu timp partial, se mai gasesc asemenea slujbe.
De altfel mai exista si studiile la fara frecventa, precum si invatamantul la distanta.
Succes!

De obicei la 5-8 daca ai 10 pe linie iti da statul bursa de merit...blablabla
daca ai peste 16 i-ati un job si strange bani...
Te felicit pentru alegerea ta!
Ma bucur ca nu ti-e gandul la prostii!
Deci sincer acum.mai rar gasesti fete din astea.Ma bucur nespus ca vrei sa iti continui studiile in loc sa stai noapteaa prin baruri cu baietii si cu ceilalti.in fine.

Parerea mea este sa nu iti planifici viitorul in Romania.Acum,vezi si tu cum se duce totul de rapa.Greve,proteste peste proteste.

Dupa cate ai zis,parintii tai nu te pot ajuta foarte mult din punct de vedere financiar. De aceea poti face imprumuturi,platindu-le cand iti vei gasi un loc de munca stabil.

Si stai linistita, nu esti deloc o povara pentru parintii tai. Nici un copil nu e o povara pentru parintii lui. Dumnezeu te-a inzestrat cu calitati bune, de aceea parintii te pretuiesc si te iubesc mai mult ca orice. Ei se bucura ca au o fata asa ca tine.In ziua de azi nu mai vezi asa ceva prea des. Ma bucur pentru tine si tine-o tot asa! Vei reusi sa iti indeplinesti obiectivul! O seara minunata! :*.

| OanaVlad a răspuns:

Imparte alocatia cu parintii tai... mi se pare bine asa! asa ai avea si tu bani dar si ei!happy

| lovenotsex a răspuns:

Oricat de mult ai vrea sa faci cum voe ei, la un moment dat daca nu-ti place tie 100%, iti va fi greu sa ajungi undeva. Dar trebuie sa fi ambitioasa, invata, daca vei intra undeva la stat nu te da batuta, invata pentru fara plata, iar cum a zis si onutzu intre timp ia-ti un job, iar cu iubirea nu trebuie s-o cauti vine ea la tine. p. s:multa bafta in tot ce-ti propui...

| DiamondShine a răspuns:

Angajeaza-te

| Static a răspuns:

Pai poti da la chimie sau mate, sau la economic, sau la fizica>>>> se bazeaza pe chimie, sau invers straight face, ma rog, poti avea si un job, sau poti da la arte daca te pricepi la desen si e mult mai simplu este si liceu de arte si facultate, acolo sigur vei lua daca le ai cu desenul, sau la arhitectura, care este super, acolo chiar se castiga baniwinking.

| Axz_axn_1978 a răspuns:

Iti faci rost de un calculator.inveti webdesign.programare,gasesti firme care angajeaza si crede-ma ca se plateste de la 200 euro in sus, asa ii pori ajuta si tu poti invata

| EVOLUTION_5448 a răspuns:

Daca o faci din pasiune atunci fa acest lucru pentru ca nu o sa para o povara si o s-o faci din placere. Dar vorbeste cu cineva care e deja la acel profil (sau mai exact la acea facultate si la acel profil) ca sa afli exact cum sta treaba pentru ca facultatea e foarte diferita fata de liceu.
La bursa sunt putine locuri dar daca consideri ca poti fi printre primii fara probleme atunci fa-o dar daca ai vrea sa te angajezi nu prea iti ofera timp liber acest profil deoarece sigur o sa iti ceara prezenta 100% la majoritatea materiilor.
Eu iti recomand sa te interesezi cu ce medie s-a intrat la bursa si cat de greu a fost sa te mentii la bursa (deci preferabil cu cineva din anul 3 sa vorbesti).
Bafta.
Cel mai mult iti recomand sa faci ce esti sigura ca iti place foarte mult si sti ca o sa faci din pasiune.

| NoOrdinaryHuman a răspuns:

La farmaceutica se castiga bine.

| gaby37 a răspuns:

Asta nu-i cauza nobila
dar stii ce poti face du-te la bucatarie si suge o ceapa si totu o sa fie mai bine

| Shiver a răspuns:

Iubirea e trecatoare insa viitorul o data ti-l faci. Mi-ar placea sa te realizezi odata ce ai posibilitati. Sunt putini parinti care pot sa-si tina copii la o facultate buna si sa faca oameni adevarati din ei. Eu zic sa te duci la o facultate buna unde parintii sa te ajute si sa devi ceva da-o in colo de iubire ca poti trai si fara ea dar nu poti trai fara un venit.

Alte răspunsuri