| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 ani, sunt la o varsta la care majoritatea fetelor viseaza la clipa intalniri mari iubiri insa eu am alte planuri si anume realizarea pe plan profesional. E visul meu si tot o data si al parintilor mei care nu au avut posibilitati materiale sa-si continue studiile, ramanand simpli oameni d la tara...acum insa eu termin liceul iar ei nu au suficienti bani pentru a ma tine la facultate...acest lucru m-a facut sa fiu nehotarata in privinta viitoarei mele cariere... ce sa fac pentru a le fi si lor bine dar si mie?! ma simt ca o povara pe umerii lor si mi-e teama d ziua cand imi voi traii cosmarul...la ce facultate, cu bursa as putea sa merg tinand cont ca-mi place f mult mate si chimia?! cateva sfaturi mi-ar fi d mare ajutor

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

Sincer ma bucur ca mai exista si persoane de astea.Seriosbig grin
Pregateste-te bine pentru admiterea la facultate, ocupa un loc la fara plata, invata bine, ia bursa, ia-ti un job si astfel ii poti ajuta si pe ai taihappy

188 răspunsuri:
| Deedeek a răspuns:

Daca iti place matematica si stiintele exacte si dispui de un calculator, iti recomand calduros informatica. E adevarat ca bursa se ia putin cam greu la info, insa din anul II ai posibilitatea sa te angajezi la foarte multe firme de profil. Iar posturile sunt platite destul de frumusel. (spuse studentul la info laughing ). Daca ai intrebari in legatura cu asta, trimite-mi un mesaj, te ajut cu ce vrei tuhappy

| simonna a răspuns:

Faramacia cu siguranta este foarte greu dar cum spui ca-t lace mate si chimie o sa reusisti mai ales daca esti o persoana foarte ambitoasa pentu ca esti o persoana ambitioasa cu siguranta.Incearca si cu bursele de la Dinu Paticiu.Mult succes

| simonna a răspuns:

Pai cu siguranta poti urma farmacia este foarte greu dar cum spui ca iti place mate si chimie incearca e foarte greu dar iti te foarte multa ambitie dar cum u esti o persoana ambitioasa o sa reusesti.Inceacra sa intri la stat, bursele de la dinu patriciu

| snowflake a răspuns:

Daca inveti, se poate ca visul tau sa se implineasca happy
primind o bursa.

| Merry24 a răspuns:

Felicitari pentru gandirea ta sa dea domnul sa reusesti eu am facultate si nu ma primeste nimeni, cariera e cariera dar orice fata are nevoie de un sprijin masculin

| Triunghi a răspuns:

I-ati un job, dar nu neglija cartea smug...

| Robert5678 a răspuns:

Eu spun mai bine sa iubesti.Gandeste-te,este in oameni sa iubesti, iar in fete mai ales la varsta aceasta.Nu sa te realizezi pe plan "Profesional". Da, sigur, mai incolo. ceea ce vreau eu sa spun este sa fi sigura ca asta este sigur ce vrei.Peste cativa ani iti va parea rau ca ai ramas fara acesti ani frumosi dintr-o semi-copilarie. Iar pe atunci, va fi prea tarziu.

| J0hn a răspuns:

Anonim ma uimesti esti o fata foarte tare. mentine-te asa si nu o sa regretiwinking

| bianka93 a răspuns:

Pai ia-ti un job.ca sa kastigi niste bani si asa vei reusi sa mergi si la o faclt cu bursa... daca ai medii marihappy

| sniper2998 a răspuns:

De ce e o persoana demna de mirat? Multi sunt multi in "pozitia" ei, dar nu sunt descoperiti, eu unul vreau sa fac si liceu si facultate si sa intru in armata, vreau sa imi slujesc Patria sau sa intru macar in politica sa o desfiintez si sa reinstalez Monarhia... multi sunt ca si mine, sau ca si fata asta, dar nu sunt descoperiti, incahappy

| Pumba a răspuns:

E foarte bine chiar minunat sa mai auzim si cazuri de astea.happyFelicitari pentru acest lucru. Parerea mea este ca trebuie sa inveti cat mai bine si sa faci ceea ce iti place. Invata bine intra la fara plata si succes in continuare.happy Eu zic ca cel mai bine ar fi pleci afara unde totul este mult mai bine platit si mai apreciat ca la noi. Succes in continuare!happy

| mariusflorin90 a răspuns:

Salutare anonim :-D nu stiu ce sa zic dar mai rar persoane asaa ca tinebatting eyelashes sfatul si parerea mea ar fi sa te realizezi pe plan profesional sa iti indeplinesti si sa ti se indeplineasca tot ce ti-ai dorit iar apoi daca intervine pe parcurs de data asta pe plan sentimental sa ai grija ca acea persoana sa te poata sustine in privinta dorintelor tale, sa iti fie alaturi mereu la bine si la greu si sa te inteleaga sa te astepte pentru ca pe parcurs sa poata fi si o relatie intre voi numai sa nu iti periclitezi si ce ti-ai propus pe plan profesional, vreau sa zic ai grija si cum pui suflet intr-o relatie si sa ai grija si cum te pregatesti pentru studii sau/si ce va urma sa iti doresti pe viitor pe plan profesional;-)

| deutzadia a răspuns:

Parerea mea este sa te duci la fcultate fara plata, avand in vedere ca iti plac aceste doua materii mai ales matematica, invata si la alte materii ca sa iei bursa si dupa masa cautati un job ca sa ii poti ajuta si pe ai tai.Bafta:*

| BlackRoseMary a răspuns:

Eu zic sa-ti gasesti un job de prin ziare di alea de adolescenti si sa pui, putin cate putin, dupa aceea te muti in chirie, mai pui putin cate putin, iti iei o garsoniera mica si apoi mai pui putin cate putin pentru facultate

| KarynaBettley a răspuns:

Lucraza ca contabila daca iti place mate

| AlexTeYubeste315 a răspuns:

Nu prea stiu ce sa zic. sad

| xxxSecretDiscretxxx a răspuns:

Ai timp

| CrazyGirlAmy a răspuns:

Te poti angaja la ceva ce iti place, inveti din greu sa obtii o bursa, etc. Bafta.

| gRasuPCH a răspuns:

Da poti sa iei bursa si sa iti continui studiile dar si in acelasi timp poti sa te ocupi de meditatii la mate, chimie... pentru cei de la generale si liceu... si eu la facultate sunt praf la chimie si in + de asta se cauta meditatori la materiile astea

| Andu_7395 a răspuns:

Hey. Pai poli, fac de mate, fac de chimie, anumite sectii de la ASE, biologie etc. Bursa e undeva la 3 milioane, trage tare si te si angajezi. Fruntea sus, acum e timpul sa tragi ca sigur nu vrei sa ramai si tu la tara happy

| 7lucian8 a răspuns:

Eu zic ca incape si iubirea dar nu lasa nici cariera ca o sa ai nevoiee.cu finanta nu stiu ce sa zic, doar daca gasesti ceva de munca.iti doresc ideii si noroc.

| Adison a răspuns:

Politehnica. la inginerie chimica. ai avea sanse si in plus iti da si bursa

| mirunaana a răspuns:

Sa stii ca nu numai oamenii care au facut o facultate au reusit. s-a facut un studiu si s-a ajuns la concluzia ca milionarii lumii nu au mai mers la facultate si s-au apucat de afaceri.multi considera ca facultate e o piedica, care nu te lasa sa iti deschizi propria afacere. daca nu vei putea merge la facultate nu e sfarsitul lumii.iti strangi ceva banuti, iei un spatiu un chirie si uite: ai propria afacere. daca e sa gandesti altfel facultatea nu e nici ea atat de sigura:poti sa inveti bine, sa ai bursa si cand o termini sa nu ai un loc de munca...gadeste-te ce ai dori sa faci...eu as inclina spre afaceri.cat de mici. un fast food de exemlu. orice.

| PuFaRiNaDoLshe a răspuns:

Ma bucur ca mai exista si oameni carora le e gandul la educatie si familie.Te-ai putea angaja undeva, dar sa vorbesti cu patronii sa iti dea salariul la timp.Crede-ma-exista patroni care iti dau salariul dupa 2 saptamani si pentru tine nu este bine.Mult succes!

| Roshketz a răspuns:

Poate ca nu o sa iti surada ideea, dar daca o analizezi bine, ai sa vezi ca iti va fi de ajutor. Poti pleca in voluntariat intr-o tara straina timp de un an, iar acolo, demonstrandu-ti abilitatile in materie de mate si chimie, poti fi ajutata. Crede-ma e cel mai bun lucru pe care l-ai putea face. Si ai si mult de castigat:o limba straina noua, o cultura si o civilizatie noua, oameni noi, mai multe oportunitati si sansa de a te dezvolta atat de plan profesional cat si ca persoana.

| GeorgiV a răspuns:

Bună! Eu zic că cea mai bună variantă, cea mai utilă, atât pentru tine cât și pentru ai tăi, este să îți urmezi visul! Fă facultate, ia-ți licența, fă și un master, poate chiar un doctorat! Nu uita ceea ce îți place, trăiește din pasiuni, și vei fi un mare om!
Nimic nu este mai important!
Iar dacă ești într-adevăr bună, pasionată, perseverentă și implicată, crede-mă, vei avea și o bursă, și vei putea să și muncești! Lumea se schimbă cu oameni ca tine! Nu-ți lăsa visele pentru a te transforma într-o marionetă!
Numai bine și tot respectul!

| lacrimanegru a răspuns:

Dai la facultate, iei bursa iar vara muncesti...e buna optiunea ta pe viitor poate fi banoasa. mult succes

| aly1368 a răspuns:

Cunosc pe cineva care nu prea avea bani asa ca si-a luat o slujba la o firma de electronica cu care putea sa-si plateasca facultatea si acum e in Germania si are foarte multi bani!