| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 ani, sunt la o varsta la care majoritatea fetelor viseaza la clipa intalniri mari iubiri insa eu am alte planuri si anume realizarea pe plan profesional. E visul meu si tot o data si al parintilor mei care nu au avut posibilitati materiale sa-si continue studiile, ramanand simpli oameni d la tara...acum insa eu termin liceul iar ei nu au suficienti bani pentru a ma tine la facultate...acest lucru m-a facut sa fiu nehotarata in privinta viitoarei mele cariere... ce sa fac pentru a le fi si lor bine dar si mie?! ma simt ca o povara pe umerii lor si mi-e teama d ziua cand imi voi traii cosmarul...la ce facultate, cu bursa as putea sa merg tinand cont ca-mi place f mult mate si chimia?! cateva sfaturi mi-ar fi d mare ajutor

Răspuns Câştigător
| Razvan a răspuns:

Sincer ma bucur ca mai exista si persoane de astea.Seriosbig grin
Pregateste-te bine pentru admiterea la facultate, ocupa un loc la fara plata, invata bine, ia bursa, ia-ti un job si astfel ii poti ajuta si pe ai taihappy

188 răspunsuri:
Alte răspunsuri
| NoNameNoName a răspuns:

Pf... Chiar imi pare foarte rau pentru tine, si familia ta. Pai, uite, poti da la Litere, sau la Drept, fara plata daca ai Medie Mare. Mai ales la Drept se castiga f. bine dar si la Litere si ii poti ajuta si pe ai tai happy. Pupici! Si sper sa se rezolve totul...

| Anentykkk a răspuns:

Nu am mai gasit pe cineva cu asa o intrebare. Dc ar fi dupa mine m-as inscrie la o facultate buna dar gratuita, invata bina sa ajungi ceva in viata si in acelasi timp poti sa te mai si distrezi...Asa fac si eu dar eu sunt la scoala.Ca job iti recomand ori sa fii propesoara de matematica sau de chimie, directoare la o scoala sau sefa la o firma sau la o banca.Succes

| fly4love a răspuns:

Buna! alege ce inima te indeamna! faza cu strainatatea nu o vad prea curata! si eu sunt in strainatate lucrez si am salar de 1200€
la cati €€€€ is parca ar ajunge inca ar si ramane din ei in fiecare luna. dar problema e ca aici o sa ai de platit anumite taxe! de ex: chiria, mancare, mijlocul de transport public(sau la masina daca e cazul) acolo iar sunt o gramada de bani aruncati, eu am o masina si platesc asigurarea pe 1 an 890€ deci aprox din 1200 se scade 70. si nu ai de platit doar asigurare ca mai trebuie si impozitul pe an + alte taxe frumoase le mai gasesti la chirie,. apa, gaz, curent, chiria (350-450€/luna 1 garsoniera) no zi tu cu cat mai ramai? cu nimic
dar sa mergi la o facultate in strainatate oricum de inceput cineva trebuie sa te sponsorizeze! bafta la faculta si la iubire si no lasa sa treaca pe langa tine. de parinti nu am nimic in potriva lor dar sa stii ca mai tarziu o sa-ti reproseze ca ei te-au tinut si fara ei nu erai nimic chiar daca tu ai mers si la munca ca sa primesti si ceva banuti pentru faculta. mai sti poate dai de jumatatea ta si te va sprijini si el cu finantele

| amaliax a răspuns:

A trecut aproape un an de atunci, as fi curioasa sa aflu ce cale ai apucat happy

| FlorinFlorinF a răspuns:

Te cazez la mine acasa whistling

| Moiseicip a răspuns:

Poate ca am raspuns prea tarziu dar macar incerc.Nu stiu daca tiasi recomanda sau nu o facultate dar fa si tu cea mai buna alegere care ti se potriveste in domeniile ca iti plac.Eu personal ai putea sati povestesc putin din experienta mea: Am aproape acelasi trai ca tine iar la sfarsitul liceului im puneam la fel problema.Fiind faptul ca la facultate nu ma puteam duce deoarece parintii nu aveau bani sa ma poata tine mie sincer pot sa zic ca mia suras norocul duma vreo 3-4 luni ca mi-am gasin de munca chiar in domeniu si since sunt platit destul de bine iar firma la care lucrez e o firma foarte serioasa si nu cred ca o sa dea faliment vreodata.Asa ca, capu sus ca doar speranta moare ultima. Succes in viata si sper sa alegi calea cea mai buna.

| LOoPy a răspuns:

happy super. pai dc nu te faci profesoara de mate sau de chimie? (dar nu in Romania )oricum, trebu sa muncesti mult sa ajugi acolo unde iti doresti. succesc in viata happy

| ramilix8 a răspuns:

Nu cred ca iti vei "traii" ("trai" e corect) cosmarul vreodata, daca inveti bine sa scrii si sa vorbesti romaneste. Restul vine de la sine. Du-te la o facultate la care se da examen si invata pentru acel examen. Alege una cu teste grila, ca sa nu te faci de ras cu limba romana. Mult succes!

| JustLiv a răspuns:

Realizeaza-ti planurile! Toti si toate vor incerca sa te opreasca, insa tu sfideaza-i pe toti si vei reusi!

| simona_2792 a răspuns:

Ai incredere in tine restul vine de la sine... ce simti aia sa facihappysucces

| pinky2505 a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa te consideri o povara pentru parintii tai, dar ma bucur sa vad ca esti dornica sa ii ajuti si pe ei. pregateste-te de examene si intra la o facultate buna la fara-plata si ai putea sa iti iei un job part-time. bafta pe viitor

| mali18geo a răspuns:

Ai incredere in tine, dupa mine vei ajunge la facultate la buget daca inveti! multa bafta!big grin

| rodica1983 a răspuns:

Incearca cu o facultate la ID :Invatamant la distanta, astfel vei pute lucra in cursul saptamanii si in weekend la scoala si iti vei putea plati singura studiile,

| BubulinaaaMaah a răspuns:

Exista fundatia Dinu Patriciu.nu trebuie sa te mariti de acum trebuie sa incepi de jos. Mult noroc!

| ADA_4337 a răspuns:

Felicitari pentru modul in care gandesti. Daca esti o eleva buna, poti sa ocupi bun la facultate, orice s-ar intampla sa stii ca ce e al tau e pus de-o parte, iar prin multa munca, visele iti devin realitate...

| Denny_Dennisuka_1995 a răspuns:

O prietena de-a mea a facut finante banci la fara taxe si lua si bursa

| Xconsult a răspuns:

e normal sa fii speriata e normal sa nu stii ce vrei dar daca vrei sa ati ajuti parintii ai face bine sa faci facultatea, si te rog nu mai spune (simpli oameni d la tara)acestea sunt oameni care teau crescut tiau dat un nume teau trimis la scoala si SINGURA satisfactie este ca tu esti sanatoasa ca poti sa ati indeplinesti visele si mai presus de toate te iubesc pentru ei esti supergirl happy

| kitty4you a răspuns:

Stai linistita, totul va fi bine. Ia si invata, si vei vedea ca profesorii te vor remarca din liceu si vei avea multe porti deschise!

| Bianca2b a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa-ti urmezi visul.Vara, cand nu ai facultate, ia-ti un job part-time si strange banii castigati.Parintii tai ar trebui sa te inteleaga.

| Biancaseba a răspuns:

Dupa cum scrii, nu vad cum i putea a iei bursa, mai invata gramatica!

| Biancaseba a răspuns (pentru Biancaseba):

Dupa cum scrii, nu vad cum ai putea sa iei bursa, mai invata gramatica!
Trebuie sa stii si romana, nu doar chimie si mate! nu te supara!

| MARIUS0987 a răspuns:

Buna! Sunt curios ce decizie ai luat pana la urma?

| FaraoneSicilianu a răspuns:

La facultate de stat, la universitatea mea la politehnica e chimia materialelor, altfel e si chimia la universitatea statala, pregateste-te bine si intri si ei si bursa, bafta happy

| InviSiblE_8500 a răspuns:

Nu-ti dau eu lectii de viata, am vazut pe aici cateva commenturi interesante. Eu stiu ce inseamna sa studiezi in strainatate, sunt cheltuiei exorbitante pentru un roman, doar caminul te costa minim 200 euro, plus ca sunt enorm de multe alte cheltuieli, burse pentru studentii straini nu exista si nu cred ca ti-ai dori sa-ti incepi viata cu datorii la banci... In schimb daca-ti place chimia ai putea sa urmezi cursurile facultatii de inginerie alimentara. Necesitatea oamenilor de a se hranii nu va inceta niciodata. Dupa cum bine au spus si altii, daca inveti poti obtine o bursa, in plus te-ai putea inscrie pentru o bursa ERASMUS, unde nu sunt cheltuielile atat de mari.
La urma urmei, orice domeniu vei alege, daca esti bun, poti ajunge departe!

| mITzY_3042 a răspuns:

Citind cateva lucruri despre tine.parca te cunosc de o viata Am si eu o intrebare.CE raspun astepti? eu daca eram in locul tau nici nu mai stateam pe ganduri si as fi luptat pentru ceea ce imi doresc sa realizez cu adevarat

| Sorana88 a răspuns:

Nu stiu la ce facultati, ma rog, nu sint eu aia cu sfaturile big grin am doar 14 ani. Chestia e ca ma bucur ca gindesti asa. Te admir, sincer. Respekt )

| craniw a răspuns:

Daca ai o medie buna, poti intra la facultatea pe care o doresti cu bursa si sunt sigur ca te vei descurca.Marea iubire o poti intalni si ca studenta. Succes.

| niku_6695 a răspuns:

Iati un job la care sa te duci iainte sau dupa facultate sa ai timp de studii si sa castigi si ceva bani pentru facultate

Alte răspunsuri
| ionutalex a răspuns:

Hey! uite! sunt in aceeasi situatie ca tine... urmeazati visele! fa ceea ce iti place! incearca ceva CHIMIE-BIOLOGIE.am prieteni ce sunbt la profilul asta...le place,si sunt destule cereri pe piata,pentru cei ce au terminat facultatea asta! PArintii tai te vor iubi indiferent de facultatea aleasa! Eu am ales stiinte politice in loc de Kinetoterapie(ceea ce voia mama)insa a inteles acum,ca pot invata de placere,intr-un sf,si ca imi place ce fac! ai grija de tine, si daca mai vrei sa vb, lasa un id de mess!