| anonim_4396 a întrebat:

Am o propunere...
Multe operatii se amana din cauza lipsei de sange din spitale. Ce-ar fi sa ne mobilizam, sa alegem o zi pentru fiecare oras si sa donam sange? Ne intalnim mai multi in fiecare oras, mergem impreuna la spital si ajutam lumea cu un gest foarte simplu. Putem organiza asta? Cine se baga?
Inainte de a raspunde acestei intrebari, va rog sa cautati pe internet informatii despre cat de importanta e donarea. happy

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Nu te-ai lasat Adina mmm? happy Eu ma bag, dar precum ti-am spus-o si-n privat este foarte greu. In Bucuresti se dau si bani pentru. acest lucru, si tot nu se duce lumea.
Eu insa ma bag si as strange si ceva lume de pe aici, dar e greu, ar trebui ceva afisat mare pe site de catre admini.
Iti salut initiativa. happy

68 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@pepe, m-am gandit si eu la asta, dar ma bazez pe faptul ca sunt oameni buni pe acest site, care de-abia asteapta sa ajute cu ceva.Cati or fi ...decat deloc...As fi extrem de fericita daca macar 20 de oameni de pe acest site(care stiu sigur ca exista) ar dona. Poate asa ii vom face si pe altii sa ne urmeze.
@prfml, foarte bine punctat. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu sunt bagat deja...am donat ieri, voi cand ati donat ultima oara?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca sa donezi sange iti trebuie o anumita greutate stabilita de medici. Nu poti dona asa oricum. Insa e bine ca acolo iti face analizele gratuite si in acelasi timp salvezi o viata. Asta daca sangele tau poate fi folosit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trebuie sa-ti faci o serie de analize intai?
la Timisoara exista centru de donare, daca vine cineva cu mine sa ma tina de manutza...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt constienta de tot ce implica donarea de sange...stiu ca e nevoie de o anumita greutate, stiu ca nu toata lumea poate dona...nu m-am trezit peste noapte sa strig ca toata lumea trebuie sa doneze! Cine poate sa o faca, ni se va alatura, daca va vrea.Cine nu poate, asta este...Macar cei care pot sa o faca, asta e ideea.Sunt bucuroasa ca este lume care a acceptat sa o faca si as fi fericita sa ne strangem cativa...Astazi am mai vorbit cu cativa prieteni si noi suntem acum 10. Pana si tatal meu a acceptat sa vina.Eu le mai propun prietenilor mei, daca mai puteti strage si voi (cei care veti veni)cativa prieteni, ar fi grozav.Deocamdata sunt "in" Flav, stefan si Crucified_Countess, right? Sunt sigura ca ni se vor mai alatura oameni. Daca nu, e un inceput si asta.
@stefan, de unde esti?
@brianna, gasim pe cineva sa te tina de manuta...happy
Analizele se fac din sangele pe care il donezi, eu asa stiu.Ne interesam...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adina, imi zici, te rog, daca stii, cam ce greutate minima ar trebui sa am ca sa pot dona? happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iata cateva informatii pe care le-am gasit pe internet:
Ce conditii trebuie indeplinite pentru a putea dona?

- varsta cuprinsa intre 18 si 62 ani
- greutate minima – 58 kg fetele si 60 kg baietii
- hipotensiune: TA < 100/60 mmHG
- hipertensiune: TA > 80/130 mmHG
- sa nu fi avut sau sa nu aiba urmatoarele boli: hepatita (de orice tip), TBC, sifilis, malarie, epilepsie, ulcer, diabet zaharat, boli de inima, boli de piele, de tiroida, miopie – 4 dioptrii, anemie, gripa
- sa nu fi suferit in ultimele luni interventii chirurgicale sau stomatologice
- femeile sa nu fie: insarcinate, in perioada de lauzie, in perioada menstruala
- sa nu fi consumat grasimi sau bauturi alcoolice cu cel puþin 24 de ore inaintea donarii

Pentru ca donarea sa se desfasoare in conditii bune se recomanda:

- odihna suficienta in noaptea prealabila donarii
- inainte de donare: alimentatie usoara, dar bogata in fier; se vor evita produsele bogate in grasimi, prajelile, fiind recomandate carnea slaba, pestele, cerealele, leguminoasele
- aport crescut de apa si evitarea bauturilor care contin cofeina

Avantajele donarii:

- Urmatoarele analize sunt gratuite : RH; Grupa sangvina; Hepatita B, C; HIV(SIDA); HTLV (leucemie); VDRL (siffilis); ALT (probe hepatice)
- La cerere, ai posibilitatea efectuarii ulterioare si a altor analize gratuite (calcemie, glicemie, transaminaze, colesterol, EKG, radiografie pulmonara)
- 1 zi libera (in cazul angajatilor cu carte de munca)
- Primesti 7 bonuri de masa in valoare de aproximativ 51 RON

Sangele se reface ca volum in cateva ore, celular in maxim doua saptamani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Credeti ca suntem pe vremea lui "pazvante chioru" nu ati auzit de alternativele la transfuzii, care tarile mai dezvoltate leau adoptat, sau scuze sunt prea ieftine si sigure si nu sunt pentru toti, ca nu mai ies bani si se reduce riscurile mortalitatii si vor fi prea multi in viata. Detalii la p_dan91yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@p_dan91yahoo.com, ce vrei sa spui? Nu am inteles nimic...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As vrea si eu sa donez si sa ma alaturi voua dar din pacate nu pot ca nu am greutatea necesarasad insa va sustin pe toti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Super initativa. Sa va zic o faza. am fost la madicul de familie si am intrebat unde pot dona sange (cand m-i s-a mai luat sange pentru analize m-am simtit proaspata, vie, parca imi daduse ceva nu imi luase), mi-a zis ca noi femeile nu ar trebui sa donam ca ...deja donam lunar!crying Fiind mai mica si mai prostuta m-am dus acasa si am abandonat initiativa...crying(Nu faceti ca mine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pot dona sange daca am 17 ani. 18 peste 2 luni?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu pot dona sange daca am 17 ani. 18 peste 2 luni? va rog raspundeti urgent!

| carpediem a răspuns:

Sangele se reface CALITATIV nu cantitativ in 2 ani, mai gandeste-te...

Răspuns utilizator avertizat
| Sabwy a răspuns:

Si eu ..vin ..is din Bucuresti

| morena a răspuns:

Este buna propunerea ta, as vrea si eu sa donez! sunt din Turda si nu stiu unde se doneaza! As face-o din placerea de a ajuta si eu pe cineva! Si nu numai odata! De cate ori e nevoie! nu stiti unde si cand se poate?

| Plague a răspuns:

Eu am vrut sa donez sange, si cand m-am dus la spitalul din orasul meu, m-am facut de ras. sunt intr-un orasel mai mic de langa oradea, si asistentele se uitau la mine ca la felu 3 cand am zis ca vreau sa donez sange aiurea, pentru nimeni special... nici macar sa faci o fapta buna nu poti...si tocmai am aflat ca trebuie sa ai minim 18 ani (am 16) straight face naspa.

| MrBlueEnergy a răspuns:

Eu chiar as vrea.

| anonimmmmm a răspuns:

Offfff ce as fi vrut si eu dar pacat ca am doar 45 de kg si am avut o operatie la ovar acum 2 lunicrying imi pare tare rau, dar cei care au acceptat sunteti niste oameni cu suflete de aur.Va felicit si Dumnezeu are grija de voi.Sunt sigura

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Sti, sa donezi tu sange, eu nu vreau sa imi irosesc sangele, scuze

| l0rre a răspuns:

E ff greustraight face

| Deedeek a răspuns:

Si eu ma bag, dar nu cred ca am greutatea necesara pentru a dona sange (e adevarat ca asta e un criteriu?)

| OrochiFan a răspuns:

Heey, te sustin itrutotu,
este ff frumos ce vrei sa faci

| nenitzu86 a răspuns:

Stiu ca e cam tarziu, dar eu abia acum am vazut intrebarea... Daca se stabileste o zi anume, da un msesaj...

| alexmovila a răspuns:

Da nu e chiar asa usor, eu de exemplu am o boala de sange, daca donez cuiva murim amandoi(si eu si pacientul), deci...

| IbanezFender a răspuns:

Cand incepem campania in timisoara sa imi dati un mesaj la:
0762671336 asa este mai frumos in echipa, poate inpartim si pliante
Am putea intreba oameni da,, Credeti ca puteti salva vieti omenesti fara nici un risc? si de mai multe ori pe an?''

| flo28 a răspuns:

Eu sunt din oradea am donat in data de 17.02. 2011 foarte putini merg sa doneze din cate am auzit pe acolo

| Edward_2553 a răspuns:

Buna Adina din pacate exista o dezamagire pentru mine.acum aproximativ am reusit sa ii conving pe unii oameni cu putere sa faca reclama la tv pentru aceasta problema si am reusit, timp de o saptamana a fost reclama pe protv dar rezultatele au fost dezastruoase. au venit in jur de 200 de persoane la donare din buc in prima saptamana apoi au scazut si s-a ajuns la normal adica pe 0.si eu am facut 2 donari. oricum eu va sustin, succes

| aladin03 a răspuns:

Este o idee EXCEPTIONALA dar din pacate sa convingi oamenii din zilele noastre"care mai sunt oameni"e greu! bafta multa