| eva_2950 a întrebat:

Andrei mai are 744 de ore de trăit. Ce facem pentru el? Andrei are numai 27 de ani şi are cancer şi pentru el banii sunt importanţi, aduc viaţă, aduc fericirea. Mă gîndeam că m-am bazat pe voi de fiecare dată cînd am avut nevoie. Acum am nevoie să mă sprijiniţi să-l ajutăm pe Andrei cu cît putem fiecare. Oricît.Citez cate ceva de pe blogul lui Andrei: Eu sunt Andrei. Am 27 de ani si mi se spune ca mai am de trait o luna. Adica 31 de zile. Asta inseamna 744 de ore. Boala mea are un nume simplu: cancer. Dar ce se intampla cu mine din cauza ei nu este asa de simplu. Ca sa pot sa mai traiesc chiar si o zi in plus, in fiecare ora din restul vietii mele trebuie sa strang 130 lei. La un calcul simplu, atata costa viata mea. Mama lui face un apel disperat: Va scriu aceste randuri in speranta ca ne veti putea ajuta. Ma numesc Eleonara Dalban, iar fiul meu, Andrei Ioan Dalban – angajat UTI, sufera de cancer intr-o stare avansata avand nevoie urgenta de tratament la o clinica din strainatate. Sunt vaduva dar am incercat sa ma descurc, insa situatia financiara a devenit precara si am nevoie de ajutorul dvs pentru a salva viata unicului copil. Am sa va spun in cateva cuvinte cum a evoluat aceasta boala (analizele si investigatiile le regasiti atasat): In faza initiala a aparut adenopatie latero-cervicala dreapta (inflamatia mult vizibila a unui ganglion limfatic); in urma biopsiei acesta s-a dovedit a fi un melanom malign, tumora mama descoperindu-se la nivelul scalpului.Imediat a inceput tratamentul recomandat de medicii oncologi si anume interferonul (Intron A) in doze mari (de trei ori pe saptamana); apoi a efectuat un RMN al intregului corp care nu evidentia alte tumori. In ianuarie 2009 a mai fost efectuat un examen PET/CT in urma caruia nu a fost detectata nici o tumora. Nici la al doilea PET/CT, efectuat la sapte luni de la primul, si nici in urma altor consultatii, nu s-au descoperit alte tumori. In septembrie 2008 a expectorat doua formatiuni de aprox. 3 cm care in urma biopsiei s-au dovedit a fi tot de natura maligna. Ca urmare a inceput tratamentul cu citostatice, respectiv cisplatin in prima zi de tratament, urmat de 5 zile de dacarbazin ( achizitionat din Germania si Austria), in doze mari, la interval de 28 de zile.Intr-un timp scurt boala a avansat, avand acum multiple metastaze cerebrale, pulmonare, hepatice si ganglionare. Ca sa poata sa supravietuiasca are nevoie URGENT de un tratament pe care il poate urma doar la o clinica din strainatate, intrucat Romania nu dispune de aparatura medicala necesara. Cyberknife este cea mai avansata forma de radiochirurgie, prin care tumora este distrusa cu o minima expunere la radiatie a tesutului normal din jurul sau. Sistemul de chirurgie robotizata CyberKnife este unicul sistem de radiochirurgie realizat pentru tratarea cu o acuratete sub milimetrica a tumorilor aflate oriunde in organism. Asadar aceasta metoda ofera o optiune aditionala pentru multim pacienti diagnosticati anterior cu tumori inoperabile sau complexe din punct de vedere chirurgical. Iata cateva din centrele unde se practica acest tip de radiochirurgie se gaseste in urmatoarele centre din Europa: Centre Alexis Vautrin – Nancy, France; Centre Antoine Lacassagne – Nice, France; Centre Oscar Lambret – Lille, France; European Cyberknife Center Munich-Grosshadern – Munich, Germany; Anadolu Saglik Merkezi Iletisim Bilgileri – Istanbul, Turkey. Regasiti atasat costurile estimate pentru acest tip de tratament. Ar fi aproximativ 30 000 EUR, insa nu au reusit sa stranga decat 5000 EUR.Donatiile se pot face in contul : RO38CECEB20002RON0002656, deschis la CEC BANK, beneficiar DALBAN ANDREI IOAN, CNP 1830214410031, monedaRON sau cu ajutorul tel.5 € la numarul 0900 900 600 - accesabil numai in retea Romtelecom.Va multumesc din suflet!
pentru mai multe detalii intrati pe Andrei Dalban VREAU VIATA si acolo puteti vedea toate documentele medicale dar si alte informatii.

102 răspunsuri:
| perla a răspuns:

Sa sti ca viata ne-o da numai Dumnezeu si numai Dumnezeu decide cand ne-o ia poate o sa vi se pare ca sunt insensibila dar in aceste cazuri mergeti la un duhovnic si pregatiti-l sufleteste sunt oameni ca au bani cu galeata si nu le foloseste la nimic.parintele Arsenie Boca spunea., daca oamenii bolnavi de cancer se mantuiesc,? raspunde.auzi Ma! CA-N-CER.ca in ceruri! isi trage pacatele,, ale lui sau ale parintilor pe pamint. iar in ceruri se desfateaza cu ingerii.

| pretzel a răspuns:

Toti cei care citesc acest articol si raspunsul meu :daca nu puteti dona bani doar rugati-va in fiecare seara pentru el-atunci cand va spuneti rugaciunea de seara sau cand mergeti la biserica nu uitati sa il mentionati si pe el si sa aprindeti o lumanare puntru sanatatea lui pentru ca nu va costa nimic.la urma urme si el are o inima si am vazut comentarii de genu:"sa petreaca ultimele clipe..." dar nu e adevarat. atata timp cat dumnezeu exista el nu ne va da pedepse mai mari decat ce putem duce.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

N-are nicio şansă de supravieţuire pe termen lung.
Sunt bani aruncaţi pe fereastră!

| BayazidFulgerul a răspuns (pentru kongeriket):

Numai dumnezeu stie!

| Nitunitu a răspuns (pentru kongeriket):

Cum poti sa vorbesti asa? E om ca si tine, nu planta!

Si pe o planta o doare cand se ofileste, dar tu poti pune pret pe viata unui om?

Daca tu erai in locul lui mai erau bani aruncati pe fereastra?

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Viaţa unui om nu reprezintă bani aruncaţi pe fereastră dar, viaţa unui om despre care oricum ştii că va muri şi poţi doar să amâni cu câteva luni momentul, DA, reprezintă bani aruncaţi pe fereastră.
Omul ăsta are multiple tumori metastazice prin tot corpul.
De murit oricum moare anul ăsta. Poate nu în luna mai ci în luna decembrie dar tot aia e!
Pe când cu 25000 de euro se poate construi sau reabilita o şcoală. O investiţie mult mai utilă, zic eu.

| Jenn002 a răspuns (pentru kongeriket):

Nu e adevarat.Din luna mai pana in decembrie, cum spui tu, un om poate face multe.Chiar si un minut face mult pentru el! Doamne fereste sa ai cancer,sa vezi cum este.Te intrebi mereu: Doamne,de ce eu? In viata,uneori,banii aduc si fericirea si viata. Poate nu moare anul asta,si ar fi bine sa nu moara,pentru ca este un om foarte curajos si care vrea sa lupte, nu ca altii, stam.si ne gandim: dar oare ce sa mai fac azi? el stie ce sa faca: face tratament si strange bani pentru a trai.Viata este doar una si ar trebui sa profitam din plin de ea si sa facem si fapte bune.Ar trebui sa il ajutam pe Andrei, nu sa comentam la adresa lui.

| pistika a răspuns:

Bani nu aduc viata si nici fericirea ci dumnezeu

| ^__^S.y.m.o.^__^ a răspuns:

Ar trebui sa se spovedeasca si sa se impartaseasca cat mai des in aceasta perioada. stiu cum e sa pierzi pe cineva din cauza cancerului sau proape stiu. o prietena de-a mamei mele a murit acum 3 ani din cauza cancerului. ace femeie era extreordinara : a luptat u cancerul timp de 16 ani, timp in care si-a crescut copiii! bolnavii de cancer sunt niste adevarati martiri!

| byanka14 a răspuns:

Prin cuvinte nu pot spune ce tristete se aflta in sufletele lor, il sfatuiesc sa traiasca ultimele zile din viata lui alaturi de cele mai dragi persoane... Avea o viata inainte, sa isi intemeieze o familie, sa aiba copii, o sotie iubitoare. Dar acolo, la bratul drept al Domnului se va afla el, Andrei, ce l care nu este vinovat de nimic, vinovat este norocul si soarta...

| EUSIATIT a răspuns:

Cel mai bine sa apelezi cit poti de repede la o telev [acasa tv] sau chiar OTV desi multi spun ca nu agreaza acest post. eu am vazut fff multe cazuri care s au rez in seara resp cind s a dat [dusparitii ajutor etc. meri la otv cu acte tot ce trebuie si vei reusi macar o parte dinm ajutor sa l primesti incearca si mai vb. aici mai greu pentru ca nu toata lumea crede sunt multi carea au facut glume si,,, hai bafta si nu intirzia. nici un minut.

| Miss_8205 a răspuns:

Poi apelati la o televiziune De ex OTV acasa tv pro tv chiesstii din astea eu ii doresc tot binele din lume o pr a murit tot de cancer si e dureros ...DOAMNE AJUTA-L...merita sa traiaska

| zalisa a răspuns:

Doamne ajuta!

| everystudent.ro a răspuns:

Eu cred ca merita sa lupte pentru viata lui. Este o fiinta pretioasa care are dreptul la viata. Eu am sa ma rog pentru el. In timp ce cauta ajutor medical si financiar, nu este de neglijat partea spirituala. Din moment ce nu stie care ii va fi soarta, ar fi bine sa se impace cu Dumnezeu si astfel, daca se intampla sa nu fie vindecat, sa stie ca va merge "acasa" la Tatal lui din ceruri si ca nu-si va petrece vesnicia departe de prezenta binefacatoare a Creatorului lui. Dar pentru asta trebuie mai intai refacuta relatia cu El. Vezi mai multe pe everystudent.ro

| queenazalea a răspuns:

Nu am ce sa spun.Cand am citit mai aveam putin si imi dadeau lacrimile.Azi,la scoala a venit o doamna care ii murise fetita de 5 anisori, doar. Dar nu avea banii pentru sicriu si am dat si eu 10 lei, Mi-a fost mila de accea doamna, tinea doliu, iar cand vorbea ii dadeau lacrimile.Imi pare foarte rau si de Andrei.Doamne ajuta pe toti cei bolnavi si saraci!

| DUTCH a răspuns:

" Raspuns anonim:
Il sfatuiesc pe Andrei sa vizioneze filmul

The bucket list(in caz nu ca l. a vizionat deja)

e un film fumos ce te pune pe ganduri! "
e o gluma? daca as sti ca mai am putin pana la ortu-mi, nu m as uita la filmelaughing)as trai alaturi de cei dragi

| Wintersmile a răspuns:

Eu consider ca daca ai incredere in Dumnezeu se poate realiza orice.Ar fi bine sa se spovedeasca si sa se impartaseasca, sa se roage, in rest sa anunte la televiziuni, reviste si sa nu-si piarda speranta ca orice s-ar intampla va fi bine si Dumnezeu va face ceea ce e bine, indiferent ce inseamna asta.Multi oameni s-au vindecat de boli grave chiar si atunci cand nimeni nu le mai dadea nicio sansa.Am auzit de oameni care au mers la Lourdes, etc, unde a aparut Fecioara Maria, la icoanele facatoare de minuni sau la Papa Ioan Paul al 2-lea si s-au vindecat. Dar se poate si daca te rogi cu incredere de acasa.Deci,Curaj si Incredere in Dumnezeu!

| co$tY a răspuns:

Eu un asi zice ca trebuie sai faci viata mai frumoasa acum cat e timp doar daca e problema cu banii si sai faci viata mai frumoasa acum cat mai traieste ma refer la toate categoriile de exemplu bucurie, dragoste s. a! big grinbig grinbig grin:

Răspuns utilizator avertizat
| fataroz a răspuns:

Spune-i inainte sa moara sa i spuna lui Dumnezeu toate pacatele pe care lea facut si sa faci tot ce ii place

| คηĐЯээд a răspuns:

Ce s-a mai intamplat cu el?
Mam rugat in fiecare seara pentru el!
Doamne ajuta!

| eva_2950 explică:

Buna ziua,
Multumesc tuturor celor care au trimis mesaje sau chiar au donat banuti.
Din pacate nu va pot spune multe depre starea de sanatate a lui Andrei(stiu sigur ca a plecat la tratament in Turcia)pentru. ca eu am aflat despre starea de sanatate a lui Andrei de pe blogul unei prietene si tot asa am aflat ca Andrei este un fost coleg de generala cu mine. Sper din suflet ca el sa se simta bine si daca aflu ceva amanunte depre el o sa vi-le impartasesc cu mare drag.
Sanatate multa va doresc tuturor!

| eva_2950 explică:

Din pacate Andrei a decedat, duminica 26. 09. 2010.

| bianka_6461 a răspuns:

A trecut o luna deja. acum mai traieste? zi-mi ca da...

| AnneMarie27 a răspuns:

Ce s-a intamplat cu andrei?sad... sper ca mai traieste...sau daca nu ori unde ar fi dumnezeu sa il ajutesad

| Afinutza a răspuns:

Hey intotdeauna merita sa lupti pentru viata tah

nu o lasa sa ti se scurga printre degete fara ca sa stii ca ai facut tot ce ai putut

ar trebui sa isi petreaca timpul cu cei dragi, ei sunt cei care iti sunt alaturi la bine si la raucryingcryingsad

| Tania8022 a răspuns:

Eva te implor sa imi dai un raspun traieste sau...sti tu.

| tiriboxi a răspuns:

Buna Eva eu nu pot sa particip cu ajutor financiar dar pot sa i-ti sugerez o solutie care a functionat si functioneaza pentru persoane cu probleme de acest gen eu va recomand sa urmariti site-ul www.noniisgoodforyou.com pe parcursul vizionarii puteti trece si la sectiunea marturii scrise sau audio in cazul in care doriti mai multe informatii contact; tiriboxi@gmail.com astept vesti si va tin pumnii multa sanatate

| AFR81 a răspuns:

Incearca sa apelezi la niste emisiuni gen OTV.Se poate face un teledon din care mai poti strange bani sau cine stie, poate cazul vostru v'a induiosa vreun om de afaceri.Succes.

| RB26DETT a răspuns:

Dul la biserica sa se spovedeasca ca il va ajuta in Rai

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il sfatuiesc pe Andrei sa vizioneze filmul
The bucket list(in caz nu ca l. a vizionat deja)
e un film fumos ce te pune pe ganduri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata lui andrei valoreaza mult mai mult doar trebuie sa crezi in dumnezeu, el este suveran, bani te pot salva pentru moment, cerei salvarea pentru totdeauna lui isus, nu-ti pierde nadejdea moartea si boala nu are putere impotriva celor ce cred in isus este o trecere de la intuneric la lumina nr meu 0721488885