| eva_2950 a întrebat:

Andrei mai are 744 de ore de trăit. Ce facem pentru el? Andrei are numai 27 de ani şi are cancer şi pentru el banii sunt importanţi, aduc viaţă, aduc fericirea. Mă gîndeam că m-am bazat pe voi de fiecare dată cînd am avut nevoie. Acum am nevoie să mă sprijiniţi să-l ajutăm pe Andrei cu cît putem fiecare. Oricît.Citez cate ceva de pe blogul lui Andrei: Eu sunt Andrei. Am 27 de ani si mi se spune ca mai am de trait o luna. Adica 31 de zile. Asta inseamna 744 de ore. Boala mea are un nume simplu: cancer. Dar ce se intampla cu mine din cauza ei nu este asa de simplu. Ca sa pot sa mai traiesc chiar si o zi in plus, in fiecare ora din restul vietii mele trebuie sa strang 130 lei. La un calcul simplu, atata costa viata mea. Mama lui face un apel disperat: Va scriu aceste randuri in speranta ca ne veti putea ajuta. Ma numesc Eleonara Dalban, iar fiul meu, Andrei Ioan Dalban – angajat UTI, sufera de cancer intr-o stare avansata avand nevoie urgenta de tratament la o clinica din strainatate. Sunt vaduva dar am incercat sa ma descurc, insa situatia financiara a devenit precara si am nevoie de ajutorul dvs pentru a salva viata unicului copil. Am sa va spun in cateva cuvinte cum a evoluat aceasta boala (analizele si investigatiile le regasiti atasat): In faza initiala a aparut adenopatie latero-cervicala dreapta (inflamatia mult vizibila a unui ganglion limfatic); in urma biopsiei acesta s-a dovedit a fi un melanom malign, tumora mama descoperindu-se la nivelul scalpului.Imediat a inceput tratamentul recomandat de medicii oncologi si anume interferonul (Intron A) in doze mari (de trei ori pe saptamana); apoi a efectuat un RMN al intregului corp care nu evidentia alte tumori. In ianuarie 2009 a mai fost efectuat un examen PET/CT in urma caruia nu a fost detectata nici o tumora. Nici la al doilea PET/CT, efectuat la sapte luni de la primul, si nici in urma altor consultatii, nu s-au descoperit alte tumori. In septembrie 2008 a expectorat doua formatiuni de aprox. 3 cm care in urma biopsiei s-au dovedit a fi tot de natura maligna. Ca urmare a inceput tratamentul cu citostatice, respectiv cisplatin in prima zi de tratament, urmat de 5 zile de dacarbazin ( achizitionat din Germania si Austria), in doze mari, la interval de 28 de zile.Intr-un timp scurt boala a avansat, avand acum multiple metastaze cerebrale, pulmonare, hepatice si ganglionare. Ca sa poata sa supravietuiasca are nevoie URGENT de un tratament pe care il poate urma doar la o clinica din strainatate, intrucat Romania nu dispune de aparatura medicala necesara. Cyberknife este cea mai avansata forma de radiochirurgie, prin care tumora este distrusa cu o minima expunere la radiatie a tesutului normal din jurul sau. Sistemul de chirurgie robotizata CyberKnife este unicul sistem de radiochirurgie realizat pentru tratarea cu o acuratete sub milimetrica a tumorilor aflate oriunde in organism. Asadar aceasta metoda ofera o optiune aditionala pentru multim pacienti diagnosticati anterior cu tumori inoperabile sau complexe din punct de vedere chirurgical. Iata cateva din centrele unde se practica acest tip de radiochirurgie se gaseste in urmatoarele centre din Europa: Centre Alexis Vautrin – Nancy, France; Centre Antoine Lacassagne – Nice, France; Centre Oscar Lambret – Lille, France; European Cyberknife Center Munich-Grosshadern – Munich, Germany; Anadolu Saglik Merkezi Iletisim Bilgileri – Istanbul, Turkey. Regasiti atasat costurile estimate pentru acest tip de tratament. Ar fi aproximativ 30 000 EUR, insa nu au reusit sa stranga decat 5000 EUR.Donatiile se pot face in contul : RO38CECEB20002RON0002656, deschis la CEC BANK, beneficiar DALBAN ANDREI IOAN, CNP 1830214410031, monedaRON sau cu ajutorul tel.5 € la numarul 0900 900 600 - accesabil numai in retea Romtelecom.Va multumesc din suflet!
pentru mai multe detalii intrati pe Andrei Dalban VREAU VIATA si acolo puteti vedea toate documentele medicale dar si alte informatii.

102 răspunsuri:
| iPlay a răspuns:

Il ucidem no primi ca tot acolo ajunge

| AmandytaErhan a răspuns:

Doamne fereste, nu mai caut prin,, cauze nobile"!

| Heliii a răspuns:

Mai traieste Andrei?straight face.

Răspuns utilizator avertizat
| mariana123novela a răspuns:

Eu am doar 9 ani nu pot face multe dar voi ma voi ruga pentru el zi si noapte.

| sara_3009 a răspuns:

Iti tin pumni sa vina o minune sal salveze pe Andrei

| Tania8022 a răspuns:

Eva te implor sa imi dai un raspun traieste sau...sti tu.

| Alexandra_5262 a răspuns:

Nu stiu!

| 619_9539 a răspuns:

Imi vine sa plang.

| david444 a răspuns:

Mai traieste?

| Sebano13 a răspuns:

28 septembrie Andrei a decedat dumnezeu sa il odihneasca in pace
crying

| Loredana_4143 a răspuns:

Asta inseamna ca a murit nu?

| alin221221 a răspuns:

The bucket list cel mai frumos film ce te invata multe lucruri... exceptional filmu merita vazut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Drum bun, Andrei Ioan!
Andrei Ioan Dalban, fiul Eleonorei si prietenul Ramonei a luptat cu cancerul, simtindu-si sufletul prizonier in propriul trup. Duminica, la mijlocul zilei, lupta a luat sfarsit. Urarea de la multi ani a fost inlocuita cu Dumnezeu sa il odihneasca!

Nu l-am cunoscut pe Andrei Ioan in timpul vietii; le-am intalnit doar pe femeile care i-au fost alaturi pe parcursul bolii. Din solidaritate cu ele, pentru cateva zile, nu voi mai posta nimic pe blog.

Pentru Andra Ioana, Luis, Cosmina Andreea, Gabriel, Roberta, Alexandru, Bogdan Marian, Nicolae si Andrei Ioan, copii si tineri curajosi:
Daruieste, Doamne, tuturor carora le-ai luat viata din frageda tinerete, tuturor carora le-ai dat cununa de spini, tuturor celor ce nu au cunoscut fericirea pamanteasca, Mila Ta cea nesfarsita; rasplateste-le cu razele iubirii Tale nesfarsite dincolo de mormant, iar noi strigam asa:
Tatal nostru, rasplateste tuturor celor ce au murit sub sarcinile grele ale ostenelilor;
Tatal nostru, primeste in camarile raiului pe adormitii prunci si pe fecioare;
Tatal nostru, invredniceste-i veseliei la Cina Fiului Tau;
Tatal nostru, odihneste-i pe cei singuratici, orfani si straini pentru care nu are cine sa se roage;
Tatal nostru, sa se stearga pacatele lor de razele calde ale atotiertarii Tale;
Tatal nostru, deruieste robilor Tai mai inainte adormiti, parinti si frati ai nostri, haina alba a biruintei;
Tatal nostru, iubirea cea nemarginita, odihneste sufletele adormitilor robilor Tai! articol pubicat marți, 28 septembrie 2010 pe blogul adriana-dardindar.blogspot.com

| AFR81 a răspuns:

Incearca sa apelezi la niste emisiuni gen OTV.Se poate face un teledon din care mai poti strange bani sau cine stie, poate cazul vostru v'a induiosa vreun om de afaceri.Succes.

| JasonMcCann a răspuns:

A trecut mai mult de un an de când ai pus întrebarea iar eu am cont pe TPU din august 2011. oricum, l-ai salvat pe Andrei?

| david444 a răspuns:

Imi pare tare rau pentru tine,
Doamne ajuta

| vladutz_4736 a răspuns:

Au trecut exact 7 luni, mai trăiește? A primit banii? Nu a murit atat de tanar, nu?

| HighByTheBeach a răspuns:

Imi pare rau. Andrei ar fi putut sa duca o viata lunga si frumoasa. Il sfatuiesc sa stea mai mult cu cei apropiati. Sa aveti mereu grija de el. Si cind va trai ultimile clipe sa ii stati aproape. Sunt sigura ca va avea nevoie. Rugativa la Dumnezeu ca el sa traiasca. Si apropo de trai nu hotoraste cel care va spus ca peste 31 de zile se va stinge ci scumpul si bunul Dumnezeu.

| andrecool a răspuns:

Acum mai e in viata?

| andrecool a răspuns:

Trist dar am aflat ca pe 26 sep 2010 s-a stins

| Catystar a răspuns:

Da e foarte trist. Imi pare rau de Andrei.

| atentat a răspuns:

Doamne ajuta!

| BayazidFulgerul a răspuns:

Daca a murit imi pare rau dar daca traieste zi ca ii transmit la multi ani si sa vizioneze filmul sub anestezie(asa e titlul in romana). Tot ce pot sa spun este vorba de un transplant de inima.Chiar vreau sa traiasca sa nu zici ca nu traieste vreau doar adevarul

| BayazidFulgerul a răspuns (pentru kongeriket):

Numai dumnezeu stie!

| BayazidFulgerul a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma

| Jenn002 a răspuns (pentru kongeriket):

Nu e adevarat.Din luna mai pana in decembrie, cum spui tu, un om poate face multe.Chiar si un minut face mult pentru el! Doamne fereste sa ai cancer,sa vezi cum este.Te intrebi mereu: Doamne,de ce eu? In viata,uneori,banii aduc si fericirea si viata. Poate nu moare anul asta,si ar fi bine sa nu moara,pentru ca este un om foarte curajos si care vrea sa lupte, nu ca altii, stam.si ne gandim: dar oare ce sa mai fac azi? el stie ce sa faca: face tratament si strange bani pentru a trai.Viata este doar una si ar trebui sa profitam din plin de ea si sa facem si fapte bune.Ar trebui sa il ajutam pe Andrei, nu sa comentam la adresa lui.

| cri489 a răspuns:

Cred ca va ajunge sa stranga banii,imi pare rau pentru el si ii doresc multa sanatate,imi pare rau pentru asta, nu stiu cum e sa ai cancer asa de tanar, si, sa stii ca poate te vei stinge intr-o luna imi pare atata de rau...DOAMNE AJUTA!

| BayazidFulgerul a răspuns:

Eu stiu mai multe detalii.Citez:
Posted on March 18, 2010
Rate This
La rugamintea ei, preiau mesajul de la Valentina, orice ajutor, cat de mic, fiind binevenit!

Ajutor pentru Andrei

Va rog daca sa dati mai departe in speranta ca se vor strange curand cei 30.000 de euro si Andrei va putea merge la operatie.

Pe Andrei il cunosc de la gradinita, am mers la scoala generala impreuna, apoi drumurile noastre au luat-o in directii opuse. Nu l-am mai vazut de acum mai bine de trei ani, de la nunta noastra, insa am fost tare suparata sa aflu ce i s-a intamplat.

Deasemenea pe site-ul lui este si un numar Romtelecom unde puteti dona 5 euro (0900 900 600). Acolo gasiti si documentele doveditoare si analizele medicale.

Andrei este de varsta mea, are 27 de ani si sufera de cancer. Am aflat acum ceva vreme, iar de o saptamana am auzit ca s-a agravat foarte mult si ca singura sansa este o operatie in Turcia. Mai jos franturi din emailul primit:

Pt cine are posibilitatea sa doneze banuti o poate face in contul deschis in RON la CEC BANK : RO38CECEB20002RON0002656, DALBAN ANDREI IOAN, CNP 1830214410031, (imputernicita mama lui) sau in contul deschis la BRD pe numele meu ROXANA BALAN, RO67BRDE410SV69724984100, in RON.

Andrei e diagnosticat cu cancer in stare foarte grava. Se lupta cu aceasta boala din 2008, cand a descoperit-o, insa era deja in faza avansata (melanom malign la nivelul scalpului stadiul III din IV). Desi in acest interval a urmat mai multe tratamente (interferon, chimioterapie…) se pare ca boala a pus stapanire pe el din ce in ce mai mult, acum avand metastaze la creier, ficat, plamani.

Tumorile de pe creier i-au afectat simturile: nu distinge literele, intampina greutati in formarea unor fraze coerente…

Ca sa poata sa supravietuiasca are nevoie URGENT de un tratament pe care il poate urma la o clinica din Turcia (intrucat in Romania bolnavii de cancer nici macar medicamente nu gasesc), tratament care costa aproximativ 30 000 EUR, bani pe care insa nu-i avem…

Asadar apelez din nou la bunavointa voastra si-mi cer scuze daca abuzez, insa vin momente in viata care te fac sa ajungi aici: VA IMPLOR AJUTATI-NE! Este singura noastra speranta! Nu suntem pregatiti sa-l pierdem si nici el nu e pregatit sa renunte le viata! VA ROG DIN SUFLET AJUTATI-NE!

ADVERTISEMENT

| LittleOwl a răspuns (pentru Tigro):

A murit pe 26 sept