| anonim_4396 a întrebat:

1 Care-s cauzele unui om tacut? Cum ar putea sa se schimbe sa fie sociabil? Se mai poate schimba?

2 ce se poate spune despre o persoana care considera ca oamenii în general îl plictisește?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

1 -Daca firea omului e tacuta si asociala, asa ramane pana moare, nu prea se schimba.
Daca firea tacuta si asociabilitatea vine dintr-o anxietate si nu era asa inainte, se rezolva anxietatea si apoi se rezolva, se schimba, deci depinde de unde vine felul ala de a fi.

2 - O persoana pe care oamenii il plictisesc se numeste mai izolata, solitara, asociala, e vb de firea omului, nu ai ce-i face.
Daca nu a fost asa dar a devenit asa, atunci se rezolva cauza care l-a adus sa devina asa, si se rezolva.

21 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Că nu are chef. 2. Ar putea dacă ar decide asta. 3. Da. 4. Că în general se plictisește.

| Frank51 a răspuns:

Persoanele de genul sunt introvertiți, nu își iau energia din exterior, se mulțumesc fără companie, nu au nevoie de sociabilitate neapărat, și pot trăi fericiți fără alți oameni, pe când extrovertiții dacă nu au contact cu alți oameni o iau razna.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

E incredibil asa ceva, din toată familia eu sunt singurul introvertit, maica-mea nu avea deloc studii și era plăcută de oameni, socializa cu toată lumea, eu nu știu de ce sunt asa, daca nu eram introvertit nu mai făceam depresie și anxietate sunt sigur.
Mulțumesc de răspuns, ești de treabahappy

| Mosotti a răspuns (pentru Frank51):

Eu nu pot izolat, simt nevoie sa discut anumite subiecte cu oameni face to face.

De ex la facultate daca era clasa goala aveam o stare nasoala, daca erau colegii acolo, chiar daca nu interactionam cu ei, eram bine.

| Frank51 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu sunt între, fix la graniță. Îmi place să vorbesc, să dezbat subiecte abstracte, să mă distrez, dar uneori am nevoie de spațiu. În sensul în care mă retrag ca să-mi încarc bateriile. Îmi iau energia de la ceilalți, dar uneori alții mă secatuiesc și am nevoie de timpul meu cu mine. Mă consider 50/50 laughing

| Mosotti a răspuns (pentru Frank51):

Pai asa si eu, de ex seara dupa ora 21, 30 in colo vreau sa stau singur la TV pana noaptea fara nimeni.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ori asta e firea acelui om fara sa contribuie vreun eveniment traumatizant la asta, ori e asa datorita timiditatii si a anxietatii sociale cauzate de o stima de sine scazuta sau a bullying-ului.

In cazul in care acel om e tacut datorita traumelor sau anxietatii, acesta isi poate corecta aceste trasaturi mergand la un psiholog si participand la sedinte de psihoterapie care pe parcurs ii vor spori increderea in sine si il vor face sa depaseasca evenimentele traumatizante anterioare.

O persoana se poate plictisi de o anumita categorie de oameni cand acestia nu sunt compatibili la discutii si subiecte cu el, sau initiaza conversatii banale care nu-i stimuleaza mintea persoanei in cauza.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mai rosalia ma fascinează răspunsurile tale love struck esti o fata foarte inteligenta, mi-ar plăcea sa am o iubita ca tinehee hee mereu ști sa le dai bine laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tu cum ești?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Predominant sunt un introvertit, tacut, detașat, depinde si de mediul unde ma aflu si in prezența a caror oameni.

Am momente de extrovertire dar de obicei prefer singuratatea, deoarece prea multa interactiune sociala ma epuizeaza la un moment dat.

Mereu am fost asa, asa sunt de cand ma stiu fara sa aiba vreo legatura evenimentele din viata mea cu felul meu de a fi, dat fiind ca am avut o copilarie nici banala dar nici iesita din comun, ci relativ normala.
Poate are si zodia o legatura, dat fiind ca sunt Pești.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu are, este o caracteristica înnăscuta, asa ești tu viata mea rosalia, și eu sunt introvertit happy Dar nu suferi ca nu ești ca restul? Sau tu nu poți sa suferi avand în vedere ca stai nu mai în casa 24 din 24 punând întrebări fără număr.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Prietene, ti-am zis ca ma numesc Sebastian si sunt baiat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu suntem prieteni,nu am jucat barbut împreună. Nu, nu esti Sebastian, ești o ciudatela, păcat de materia cenusie, tu chiar ai, dar uite în ce scopuri infantile o folosești