| Dudyda a întrebat:

1 kg are 9000 de calorii sau de kilocalorii? Caloriile si kilocaloriile sunt una si aceeasi? Adicaaaa daca eu vreau sa dau jos 1 kg trebuie sa ard atatea calorii sau kilocalorii? Va rog sa ma ajutati sa slabesc vreau sa fiu slaba si m-am cam apucat de dieta am 12 ani si vreo 56 kg. Funda please! help me!

1 răspuns:
| KarmaPolice a răspuns:

Depinde cum vrei sa zici, est emai usor sa zici 9 kilocalorii decat 9000 de calorii( omul intelege mai bine cand sunt mai putine numere).
Kilocaloriile nu sunt tot una cu caloriile.
1 kilocalorie=1000 calorii.
Atunci cand zici kilo inseamna 10^3 (la fel este si cu kilogram=1000 g, kilowatt=1000 wati etc)