| Ştefan_8856 a întrebat:

"3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert."Dupa cum am spus in intrebarea anterioara, imi vin in minte ganduri de jignire fata de Dumnezeu, fara sa vreau.Respect aceasta porunca / sau nu? Pe Dumnezeu nu l-am jignit cu glas.

P. S:Raspuns rapid!

4 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna,laughing, of, of...pai,odata ce il jignesti in gand, daca iti vine in minte ganduri de jignire fata de Dumnezeu, atunci nu respecti poruncasad...pentru.ca Dumnezeu stie si ce e in mintea si in inima ta, degeaba nu l-ai jignit cu glas, e nul. E ca si cum l-ai jigni cu glas cand jignesti in gand, chiar si fara sa vrei; incearca sa te stapanesti sau cand iti vine sa jignesti, gandeste-te la altceva!

| Costel95 a răspuns:

Richard Wurmbrand spunea ca nu este crestin caruia sa nu-i vina in minte ganduri hulitoare, si asa este. dar ca sa nu mai ai ganduri rele nu poti face nimic. Singurul care te poate schimba este Isus, asta trebuie sa ceri in rugaciune cu sinceritate, pentru ca Dumnezeu este olarul si El modeleaza lutul, daca te lasi modelat de El atunci vei fi uimit de frumusetea cu care a lucrat Dumnezeu.

| Ştefan_8856 explică:

Nu imi vine sa jignesc... fara sa vreau...nu ma pot stapanii

| Ştefan_8856 explică:

In inima mea nu vreau nicidecum sa il jignesc, dar imi apar in minte...