| RAY a întrebat:

A ajuta pe cineva in mod voluntar fara a primi nimic este un interes? nu inteleg de ce exista voluntari daca nu exista interese materiale, de ce isi pierd timpul aceste persoane pentru nimic?

13 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Pentru că suntem oameni şi trebuie să ne iubim şi să ne ajutam unii pe alţii.

| RAY explică (pentru Doub):

Si TPU e un fel de voluntariat nu?

| Doub a răspuns (pentru RAY):

Da.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Pentru ca au fost si ei intr-o situatie dificila, candva, in viata si din cauza aceasta prefera sa ajute ca sa nu mai fie si altii in situatia lor.(Omenie)Pur si simplu n-ar putea dormi noaptea cu capul pe perna stiind ca unii oameni sunt defavorizati sau fauna si flora sunt deteriorate.Acesti oameni isi iubesc patria si merita medaliati.Pentru ei, satisfactia personala inseamna sa-i ajute pe ceilalti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa simt ei ca traiesc fara a face umbra degeaba pamantului.Asta e modalitatea lor de a face bine.Si eu am facut voluntariat.Am ajutat fara niciun interes, ma simt bine, eu ca om. Cum adica sa imi pierd timpul? Castig incredere in mine si ma conving singur ca pot face bine, fara a castiga bani. Viata nu e o alergare dupa bani, Ray.In viata iti perfectionezi sufletul. Uite asa cum nu vrei tu nicio fundita cand auti pe cineva aici, asa poti sa auti pe cineva fara sa ceri bani.NU TE VEDE NIMENI CA AJUTI,practic toti crede ca esti un prost,dar TU stii ca ai facut un bine,sufletul tau este cu ceva procente mai bun. Anii trec,vine periaoda cand te intrebi ce ai facut pentru sufltul tau? Iaa, am muncit ca un nebun sa castig bani toata viata, cu stres, cu suparari.Dar pentru TINE ce ai facut, te intrebi? NiMIC. Ai auzit de „Casa Share"? Omul ala si cei care il ajuta au un suflet mare Ray.Sunt la a treia casa facuta unor suflete vai de mama lor.Nu vor bani ci o fac pentru sufletul lor, se simt mult mai bine.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Crezi ca le pasa la aia care iai facut casa de tine? teau uitat de mult, in fine

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu uit eu ma Ray.Aia e chestia.Stiu ca am facut un bine si nu ma simt mai usurat.E greu de crezut de cei ce toata viata umbla dupa agonisire. va veni vremea, odata cand te vei intreba ce ai facut in viata ta.Sunt unii care nici macar o bombonica unui copil sarac nu au dat.ia incearca sa faci un bine, da ceva cuiva nevoias si vezi cum te simti cand vezi bucuria din ochii lui.Nu conteaza ca uita, conteza ce simti tu.Nu o face de ochii lumii, te vor aplauda dar apoi vor uita si ei, viata e grea nu le sta mintea numai la ce ai facut tu.Dar TU nu vei uita.Cand va veni, si va veni vremea cadn nu mai poti, astepti sa te duci, iti vei face un rezumat al vietii si vei vedea ca nu ai facut nimic pentru sufletul tau.Ce face acel om pentru saraci, face pentru sufletul lui.La fel si ceilalti care ajuta. Pana nu ai simtit ce vreau sa spun, nu ai cum crede. De-aia se si zice pe unde se zice, fii milostiv, adica milos darnic, si vei cedea ca ai sufletul mai usor.Adica te simtimai bine ma Ray, nu se mai leaga bolile de tine asa usor. Lupti mai bine, esti mai lipsit de stres, cand stii ca ai impartit, dar nu din obligatie ci pentru ca sa ai vrut tu.

| vaporwave a răspuns:

pentru senzatia aia ca vai am facut o chestie buna, pentru a-si hrani ego-ul

| FeliciaCorinaA a răspuns:

Nu esti in niciun caz o pierdere de timp. Bunul mers al societatii in care traim se bazeaza pe sensul civic si al empatiei. Lasam la o parte coruptia si chestiile politice, astea nu ne intereseaza.
De ce cineva ar avea un interes atunci cand il ajuta pe cel care se afla aproape si este in dificultate? Voluntarii se gandesc sa faca bine fara a se astepta ceva in schimb! Tu nu ai da nici macar putin din ceea ce ai unei persoane pentru care acel ceva este mai mult decat a avut vreodata? Nu ai accepta sa muncesti macar o zi gratis pentru a-i asigura un acoperis deasupra capului?

| RAY explică (pentru FeliciaCorinaA):

Pai de ce sa dau, mie cine imi da ceva gratis asa moca sa stiu, pe bune cine nimeni, nu am nimeni nu-mi da din contra cu cat esti mai bun lumea te ea de fraier de prost am ajutat pe multi am vazut cum e omul

| FeliciaCorinaA a răspuns (pentru RAY):

Ok, ai intalnit persoanele gresite. Oricum, nu merita sa te schimbi atat de radical din pricina unor intalmplari negative. Iar oamenii aia, cei care au nevoie de ajutor cu adevarat, nu asteapta nimic gratis sau moca sau cum vrei sa zici. Acei oameni au probleme grave si nevoie de un ajutor dat din inima. Oricum, se vede ca esti frustrata din cauza cuiva asa ca nu o sa intelegi care e diferenta intre intrebarea pusa si ceea ce ai adaugat apoi raspunsului meu...

| RAY explică (pentru FeliciaCorinaA):

Am dat si peste oamenii buni,nu mereu rai, eu nu intelegeam de ce voluntari nu au interese, incerc sa inteleg mintea umana dar e complexa, facem chesti lipsite de sens, ajutam straini de care nu stim nu vom afla niciodata e vorba de empatie desigur banuiesc ca exista explicati stiintifice traind in grupuri ne ajutam resiproc la nevoie oarecum e un interes si asta, un interes empatic sa spun asa fara asteptari materiale, draga mea nu sunt fata, e avatarul da imi place de fata aia

| NietzscheDesteptSiNarcisistSunt a răspuns:

Eu sunt voluntar si fac asta pentru simplul fapt ca imi place si ca ma simt bine.