| energia a întrebat:

A avut cineva șansa de a împărți o cameră de cămin cu o persoană din altă țară? Cum a decurs experiența?

2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Am stat cu moldoveni de pe langa granita cu madre Rusia.
Erau galagiosi, vorbeau o limba spurcata, desi unele cuvinte erau amuzante + modul in care le exprima; este ca si cum ei puneau patos in exprimare, persuasiunea lor ma dadea pe spate uneori.
Ce m-a deranjat este ca erau nesimtiti, majoritatea, iar asta mi-a pus capac multor tentative de conflicte, asta si ca ei nu ezita sa ia papucul sa-ti dea headshot.
Moldovenii se spala ca Adam si Eva, nu exista rusine, daca este vorba de o baie comuna.
Multi sunt un pic prea impulsivi.

Per total, as putea lega o relatie, insa clar nu in cazul unui spayiu locuibil comun, cu atat mai putin o casnicie.

| EntertainYou a răspuns:

Da. Destul de oribil de fiecare data. Nu conteaza zona asa mult, teoretic, practic insa moldovenii sunt cei mai rai la ce mizerie lasa in urma lor si cum afecteaza negativ restul colegilor.
Dupa aia urmeaza oltenii care ori nu se spala, ori lasa mizerie, ori au clanta (gura) proasta cum mereu stiu ei mai bine.
Moldovenii sunt similari, dar sunt si mai frecvent cu ochii dupa dezmaturi/betii, in general mai lepre la invatatura. Vorbesc de baieti, nu de fete.
Bine, e o statistica personala, nu neaparat superficialitate/prejudecata. Am auzit ca este exact la fel si la alti fosti colegi din facultate din ce au constatat.
Celelalte "subnatii" din tara sunt mai ok. Mai ales cei veniti tot din mediu urban, nu rural.
Evident, asta nu este o regula. Cum ziceam...statistica mai mult.