| SG1995 a întrebat:

A făcut careva psihoterapie? Va ajutat? Am personalitate condepedentă, mă. motivez greu să fac chestii și sunt dezorganizat. Pe lângă asta anxietatea îmi fte orice tentativă de relație amoroasă. Nu la modul că n-am tupeu să mă bag în seamă ci faptul că după de ce vorbesc cu una și mă atașez de ea îmi iau anxietate, devin disperat, încerc să grăbesc lucrurile și apar tot felul de gânduri obsesiv-compulsive negative legat de mine. Plus stimă de sine scăzută.
Revenind la întrebare: Dacă s-a confruntat cineva cu probleme de genu v-a ajutat psihoterapia?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Nu am facut, dar te-ar putea ajuta psihoterapia facuta in cadrul unui tratament psihiatru. Fii baiat destept, mergi la esenta: creste stima de sine! Mie unuia imi pari un tip foarte destept; ai vazut ca intodeauna conversez cu tine cu placere. Ca sa cresti stima de sine, trebuia sa ai succese recunoscute de altii, succese obiective cum am zice.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu fac asta de vreo 20 de ani cu nevasta și tot timpul dau vina pe ea că nu e cum vreau eu.

Caută pe cineva cu care să faci și tu la fel, să joci rolul victimei tot timpul.

| Jus7t a răspuns:

Știu persoane care au făcut și i-a ajutat.
Nu are prea mult sens răspunsul pe care îl primești de la x sau de la y pentru că situația ta nu trebuie să fie exact ca situația acelei persoane.
Dacă nu a ajutat-o, poate pe tine te ajută.
Dacă a ajutat-o, poate pe tine nu prea, așa că o să trebuiască să mergi la alt psihoterapeut.

| DARLINGx a răspuns:

Da,ajuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am făcut. Nu am avut nevoie.

| minrest a răspuns (pentru minrest):

Vezi, am comis un lapsus freudian; am scris fara sa vreau ''trebuia''. Nu trebuia, trebuie! 1. Poti sa te angajezi, de exemplu la Sibiu; cand o sa iti gasesti rostul intr-un colectiv, vei face unele operatiuni care vor fi ale tale, colegii se vor baza pe tine, stima de sine va creste in consecinta. De unde stiu ca ai fi in stare? Stiu eu, imi dau seama; daca nu nimeresti din prima, schimbi locul. 2. Faci o facultate, la stat, cum am facut si eu; mergi pe profil uman, acolo o sa vezi ca gandirea ta e apreciata, stima de sine va creste. 3. Faci ceva la tine in localitate, ceva productiv, depinde ce merge la voi.

| SG1995 explică (pentru minrest):

Plănuiesc să plec din țară să strâng banii un an și după să fac facultatea. În localitate să numai aud, majoritatea traumelor mele din copilărie au apărut aici, beside am pierdut deja 3 ani lucrând la negru pe un salar sub minimu pe economie aici.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Pare o idee foarte buna. Iti urez succes.