| rodyana_6729 a întrebat:

A luat cineva somaj dupa terminarea facultatii fara examenul de licenta? Daca da, va rog spuneti-mi ce acte sunt necesare si daca pe adeverinta de absolvire a acursurilor trebuie neaparat trecuta luna si data absolvirii acestora.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Cererea de somaj se depune in termen de 60 de zile de la data absolvirii.Acte :actul de identitate (copie si orginal); actul de studii sau adeverinta din care sa rezulte data absolvirii (copie si original); certificat de casatorie sau divort (daca este cazul); certificat de nastere (copie si original); adeverinta de la medicul de familie cu mentiunea "apt munca" sau "apt munca, dar cu urmatoarele restrictii...".
Sunt cazuri la care cei de la secretariatul fac. le-au facut probleme legate de data inscrisa pe adeverinta Citeste aici cazul respectiv : http://www.avocatnet.ro/......luata.html