| Blackwoman27 a întrebat:

A reusit cineva sa invete comentariile la romana pentru bac logic? eu nu le pot invata altfel decat mecanic chiar daca am citit cartile, unele comentarii au chiar si 4-5 pagini

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca ai citit cartile, e suficient sa inveti mecanismul de alcatuire a comentariului, asa incat sa-l poti aplica la orice carte citita. Mi se pare o tampenie sa inveti comentarii, in conditiile in care subiectul poate fi o paralela, o comparatie, o caracterizare de personaj etc. Ce faci? Ai de caracterizat un personaj si tu scrii tot comentariul, ca sa aleaga aia care corecteaza ce ai scris la subiect? Pe principiul "ce se taie nu se fluiera", nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Combina logica cu tocitul si vei reusi sa inveti. Nu ajunge doar sa citesti cartile, trebuie sa inveti si comentariile, cu tot cu citate, caracterizari etc. Daca ai o schema clara a comentariului e ft simplu, trebuie doar sa retii anii in care au fost publicate operele, speciile, revistele in care au aparut, tema, titlu, citate, scene semnificative, cativa crititi literari, perspective narative, acolo unde e cazul si o concluzie. Bafta la bac!