| MihaiAndrei666 a întrebat:

Abuzurile fizice, emotionale si psihice lasa urme adanci.Cicatrici ce nu se mai vindeca niciodata.Credeti ca v-ati putea reveni dupa un abuz de orice fel? Daca da, cum?

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dezamagirea in iubire este un abuz emotional?

| lilith16 a răspuns (pentru RAY):

Daca era, toti am fi fost abuzaţi

| RAY a răspuns (pentru lilith16):

Atunci ce inseamna Abuzurile emotionale, psihice?

| lilith16 a răspuns (pentru RAY):

Abuz emoţional = relatiile toxice
abuz psihic ( care des e ca si fizic sau mai puternic ca fizicul) = bullying

| RAY a răspuns (pentru lilith16):

Am avut asa ceva, de trecut am trecut peste, dar am ramas cu ceva schele se vede si pe TPU in raspunsuri, numai am incredere in nimeni

| lilith16 a răspuns (pentru RAY):

Toata lumea a trecut sau o sa treaca prin asta, depinde si de gravitatea situatiei

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Se vindeca.Cel puțin cicatricile metaforice.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca as gasi o fata sincera, serioasa da

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Tu n-ai ce sa-ți vindeci, ray.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

As vrea sa ma conving sa spun asa

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nimeni nu te oprește.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Zona de confort Hecate

| Celcestietot a răspuns:

Bineînțeles că poți "reveni" după acel tip de abuz. Tot ce trebuie sa faci este sa te arunci in mare, apoi să îți omori vechea personalitate care este "defectă". Metaforic vorbind;-).

| SilentRain a răspuns:

Cu greu, și ajutorul unui psiholog

| mentholinks a răspuns:

Pana mea, puneți și voi niște intrebari. Depinde de abuz, ce fel, cât timp a durat, vârsta celui sau celei abuzate, condițiile de viata de după abuz, etc. Tu întrebi asa despre un abuz de orice fel, pai au fost cazuri și anumite instrumente de tortura și de moarte în istorie în care orice persoana, după doar o zi sau doua de supunere la acel abuz intra în delir, își pierdea mințile cu alte cuvinte.

Răspuns utilizator avertizat
| PrintesaGumitaa a răspuns:

Nu. Sunt prea slaba psihic.