| Dragobeta a întrebat:

Acum ca se vorbeste de carnea cultivata, mi-am amintit ca am citit in Asimov despre mancarea facuta in "fabrici" din (sau crecuta pe) micelii. Cam acelasi lucru cu ce se face acum.
Care este acea carte? Ca nu-mi amintesc.

2 răspunsuri:
| CuStimaSiRespect a răspuns:

Nu este o carte, este un eseu în care își imagina la timpul lui (1964) cum va arăta lumea în 2014.
Este destul de interesant.

https://archive.nytimes.com/......-fair.html

| Dragobeta explică (pentru CuStimaSiRespect):

Interesant. Nu stiam de asta.
Dar nu uita ca Asimov a fost profesor universitar. Stia ce se cerceteaza prin laboratoare. Asa ca, nu e imaginatie. Mai scria si carti de popularizare a stiintei, in limbaj pe intelesul tuturor si de aia erau considerate SF. Bine, mai inventa si el cate ceva ca sa fie atractive. Dar in general, stiinta era.
Totusi euam citit o nuvela in care se vorbea de ce am spus.