| Samariteanul a întrebat:

Acum ca stiu ca stresul si grijile nu ma lasa sa dorm noaptea cum pot sa fac sa scap de ele pentru a dormi? Voi cum faceti?(Ofer fundicioaica).

Răspuns Câştigător
| crazypop a răspuns:

Meditatii in fiecare seara, yoga dimineata, mergi in locuri linistite cand esti liber, relaxeaza-te, roaga-te si ai incredere in tine cel mai important lucru si crede ca toate acestea te vor linisti.

7 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Incearca prima data cateva meditatii de pe Youtube, in care te invata cum sa te relaxezi, cum sa iti "golesti" creierul de ganduri; apoi incearca meditatia cand te duci la culcare. Tot ce trebuie sa faci este sa nu te gandesti la nimic, sa iti constientizezi partile corpului, sa iti simti respiratia si sa ramai cu mintea in prezent. Cu exercitiu vei reusi.

| MihaelaDart a răspuns:

Eu iau 2 extraverale inainte de culcare sau un ceai cald din plante unde sa contina si lavanda, mai ales cand trec printr-un stres, nervi si griji din ziua pe care am avut-o. Fara extraveral sau vreun ceai calmant am o noapte agitata si fara somn.

| Freya1 a răspuns:

Gandul la cat de bine o sa fie dupa ce realizezi ce ti-ai propus ajuta mult.Linistea este inca un lucru benefic si sa te feresti de lucrurile sau oameni care iti provoaca stari de neliniste.
Relaxeazate, citeste, bea un ceai cald sau seara un lapte cald.Nu manca inainte de culcare si nu te uita la filme horor.

| danay72 a răspuns:

Atitudinea pozitivă. Din orice situație neplăcută poti invata ceva bun, de aceea gândește pozitiv cum sa îmbunătățești lucrurile. O inima veselă înseninează fața. Cand vrei sa dormi gândește-te la lucrurile frumoase care ti s-au intamplat si nu stărui cu mintea la griji și probleme.

| N0xEterniS a răspuns:

Nah, nu cred ca meditatia functioneaza. 1 ora de sport pe zi ar funtiona.

| IsabelaIssa a răspuns (pentru N0xEterniS):

Cu siguranta functioneaza daca vrei. happy

| crazypop a răspuns (pentru N0xEterniS):

Functioneaza si meditatia, la meditatie trebuie sa ai rabdare si sa te tii de ea, sa fii perseverent, nu faci odata sau de 2 ori si gata crezi ca totul se schimba sa fim seriosi.